fot. pixabay.com

Wystartował program profilaktyki krótkowzroczności „Dobrze cię widzieć”

Ruszył pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności „Dobrze cię widzieć”. Przebadanych będzie prawie 1 tys. dzieci z klas I-III – najpierw z woj. lubelskiego, potem program ma zostać rozszerzony na cały kraj.

W inauguracji projektu w piątek wzięli udział ministrowie zdrowia oraz edukacji. Podczas konferencji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski, zaznaczył, że zasoby ludzkie w ochronie zdrowia są w Polsce bardzo ograniczone, dlatego musimy wesprzeć je nowoczesną technologią. [czytaj więcej] 

To ważne m.in. dlatego, że problem krótkowzroczności nasilił się po pandemii i wielu godzinach nauki on-line. Nawiązując do rozpoczętego pilotażu, minister powiedział, że każde uczestniczące w nim dziecko będzie miało zrobione zdjęcie cyfrowe oczu.

– Zdjęcia będą analizowane z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji, czyli będą w pewnym sensie wykonywały prediagnostykę. Będą wskazywały obszary ryzyka w ramach analizy. Jest to wykorzystanie najnowszych rozwiązań w dziedzinie technologii, związanych z medycyną, a na dodatek przebadanie tak dużej grupy dzieci daje możliwość poprawienia algorytmu czy uczynienia go doskonałym. Bardzo się cieszę, że ten projekt rusza. Z jednej strony jest to profilaktyka, którą kierujemy do młodszych, a z drugiej strony jest to wykorzystanie innowacyjnych technologii – powiedział szef resortu zdrowia.

Minister wspomniał też, że w Polsce powołana zostanie sieć wspierająca badania kliniczne. Dodał, że jest to niezwykle innowacyjny projekt. Polska przyciąga kapitał, który poszukuje miejsc, gdzie można prowadzić na szeroką skalę badania kliniczne – zaznaczył.

W tej chwili resort – jak przekazał Adam Niedzielski – skupia się na odbudowie zdrowa Polaków po pandemii, a to ma aspekt innowacji, profilaktyki i badań.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl