PAP/EPA

Wysłannik ChRL: Nie ma szans na sukces COP28 bez rozwiązania w sprawie paliw kopalnych

Chiński wysłannik ds. klimatu, Xie Zhenhua, powiedział w sobotę, że jest postęp w złożonych negocjacjach COP28 w sprawie odejścia od paliw kopalnych, jednak podkreślił, iż nie ma szans na sukces szczytu w Dubaju bez rozwiązania w tej sprawie.

Xie uważa, że istnieje niewielka szansa na to, iż szczyt klimatyczny COP28 zakończy się sukcesem, jeśli kraje nie będą w stanie uzgodnić wspólnego oświadczenia w sprawie odejście od paliw kopalnych, co jest tematem przewodnim spotkania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ostateczne porozumienie COP28 w sprawie paliw kopalnych może nie być idealne, ale musi zostać uzgodnione w drodze konsensusu między stronami o bardzo różnych poglądach – stwierdził chiński wysłannik, weteran negocjacji klimatycznych.

Xie powiedział, że Chiny współpracują ze wszystkimi głównymi grupami negocjacyjnymi w celu znalezienia rozwiązania.

„Poczyniliśmy już postępy w tej kwestii i myślę, że wkrótce, w ciągu najbliższych kilku dni, zrobimy ich jeszcze więcej” – zapewniał w rozmowie dziennikarzami Xie, który przyznał, że bieżący szczyt jest dla niego „najtrudniejszym w karierze”.

Chiny, największy na świecie importer ropy naftowej, są postrzegane jako kluczowy gracz w osiągnięciu kompromisu między krajami bogatymi i rozwijającymi się. Naukowcy ostrzegają, że trudno będzie uniknąć niebezpiecznych zmian klimatu, jeśli USA i Chiny nie porozumieją się w sprawie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, których te kraje uwalniają najwięcej.

Ponad 80 państw opowiada się za odejściem od wszelkich paliw kopalnych emitujących CO2. Przeciwnikami są jednak główni producenci ropy i gazu, m.in. Rosja i Arabia Saudyjska.

Negocjatorzy mają kilka dni na osiągnięcie porozumienia przed planowanym zakończeniem szczytu 12 grudnia.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl