Wybory do Sejmu i Senatu – przepisy i zasady dotyczące głosowania

13 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do godz. 21.00. Zagłosować można w miejscu stałego zamieszkania, a także poza nim: na terenie Polski, za granicą oraz na polskim statku morskim. Jakie warunki trzeba spełnić, aby oddać ważny głos? Przedstawiamy wskazówki Państwowej Komisji Wyborczej.

Udział w wyborach mogą wziąć pełnoletni obywatele Polski, którzy mają pełnię praw publicznych i są wpisani do spisu wyborców. Głosować nie mogą z kolei osoby ubezwłasnowolnione, ani pozbawione praw publicznych bądź wyborczych.

W wyborach do Sejmu i Senatu można głosować w miejscu stałego zamieszkania, a także poza nim: na terenie Polski, za granicą oraz na polskim statku morskim.
Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała specjalne spoty, w których w szczegółowy sposób wyjaśnia najważniejsze kwestie związane z najbliższymi wyborami oraz z głosowaniem.

Kto może głosować w wyborach do Sejmu i Senatu?

Co zrobić, aby zagłosować?

Co zrobić, aby zagłosować w miejscu zamieszkania?

Co zrobić, aby zagłosować poza miejscem zamieszkania?

Co zrobić, aby zagłosować za granicą?

Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu?

Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Jak głosować korespondencyjnie?

Jak głosować przez pełnomocnika?

Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni

Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej w zakładce „Wybory do Sejmu i Senatu 2019 – serwis informacyjny” [ZOBACZ]  dostępne są szczegółowe informacje na temat kandydatów do Sejmu i Senatu, zarejestrowanych w poszczególnych okręgach. Przypomnijmy: okręgów w wyborach do Sejmu jest 41, zaś do Senatu – 100.
Aby uzyskać szczegółowe informacje o tym, jacy kandydaci startują w poszczególnych okręgach, wystarczy na mapie kliknąć na okręg, który nas interesuje.

 

Po kliknięciu powinna pojawić się lista z imionami, nazwiskami oraz nazwami komitetów wyborczych osób, które z danego okręgu kandydują do Sejmu i Senatu.

W zakładce „Wybory do Sejmu i Senatu 2019 – serwis informacyjny” umieszczono również wykaz wszystkich obwodowych komisji wyborczych w Polsce [ZOBACZ] 

PKW w swoich spotach wyjaśnia również zasady, na podstawie których przelicza się liczbę głosów na mandaty w wyborach do obu izb parlamentu.

Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?

Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Senatu?

radiomaryja.pl/PKW

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl