fot. Paweł Palembas

Wybory do izb rolniczych  

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory członków izb rolniczych. Historia izb rolniczych sięga XIX wieku. To samorząd rolniczy, który ma wspierać właścicieli małych, średnich i dużych gospodarstw.

– Ochrona rolnika przed różnymi aspektami administracyjnymi, w sensie pomagania mu, a także reprezentowanie rolników na różnych polach rolniczej działalności – wymieniła zadania izb Jolanta Szałas, dyrektor biura Lubelskiej Izby Rolniczej.

Izby pomagają rolnikom w unowocześnianiu gospodarstw, prowadzą szkolenia, angażują się w promocję produktów żywnościowych. Występują także do władz o wprowadzenie zmian prawnych dotyczących rolnictwa i opiniują różne ustawy – podkreślił Gustaw Jędrejek, wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

– Poprzedni rząd przeforsował ustawę o zakazie sprzedaży ziemi, w której był taki szczegół, że spółki mogą sprzedawać ziemię. Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił na to uwagę i wówczas kolejna ustawa zmieniona już za rządów PIS wycofała ten szczegół – mówił Gustaw Jędrejek.

„Szczegół”, który groził tym, że ziemia mogłaby być sprzedawana obcokrajowcom. Dlatego ważne jest, aby do izb rolniczych trafili gospodarze przygotowani merytorycznie i świadomi różnych zagrożeń dla rolnictwa.

– Od tego, jacy przedstawiciele zostaną wybrani – czy to będą ludzie umiejący reprezentować interesy rolników, dysponujący wiedzą, nie tylko dobrej jakości gospodarstwem, ale umiejętnością reprezentowania środowiska rolniczego – będzie zależało, ile i jakich kompetencji izby mogą się spodziewać – zaznaczył minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęcał do udziału w głosowaniu. Prawo głosu mają tylko rolnicy.

– Osoba fizyczna – rolnik, która ma min. 1 ha gruntu rolnego, fizyczny bądź przeliczeniowy – poinformowała dyrektor biura Lubelskiej Izby Rolniczej.

Wybory do izb rolniczych odbędą się w najbliższą niedzielę. Lokale wyborcze będą czynne od 8.00 do 18.00.

TV Trwam News/RIRM

drukuj