Wyborcy pytają kandydatów na prezydenta o Zielony Ład i unijną umowę z Mercosurem
Kandydaci na prezydenta Polski muszą zmierzyć się z pytaniami obywateli w sprawie niebezpiecznych planów Komisji Europejskiej dotyczących Zielonego Ładu oraz umowy z krajami Mercosuru. Dr Karol Nawrocki mówi stanowcze „nie” takim rozwiązaniom. Ostrożne stanowisko przyjmuje natomiast kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.
Dr Karol Nawrocki kontynuuje objazd po Polsce. Podczas spotkania z mieszkańcami Wrześni został zapytany o ocenę Europejskiego Zielonego Ładu.
– Zielony Ład jest w sposób oczywisty zagrożeniem dla dobrobytu państwa polskiego i polskich obywateli. Musimy myśleć ambitnie o polskim atomie – zaznaczył kandydat.
Dr Karol Nawrocki odniósł się również do kontrowersyjnej umowy o wolnym handlu między UE i państwami Mercosuru. Umowę z krajami Ameryki Południowej – wbrew interesom europejskich konsumentów – chcą przeforsować Niemcy. Polski rząd musi zablokować to porozumienie – przekonywał kandydat.
– Chcą w nas wepchnąć produkty żywnościowe, które tam są produkowane na zupełnie innych zasadach (…) niż w krajach Unii Europejskiej. Tego typu import zagraża bezpieczeństwu polskiego rolnictwa – podkreślił dr Karol Nawrocki.
Przeciwko zmianom są rolnicy w całej UE. Boją się oni upadku swoich gospodarstw.
– To jest zniweczenie wszystkich osiągnięć w europejskim rolnictwie przez ostatnie dziesiątki lat – stwierdził Bogusław Marchel, rolnik.
Rolnicy planują w najbliższych dniach protesty i blokady dróg w całej Polsce. Na początku tygodnia blokowali przejście graniczne w Medyce. Jeśli umowa zostanie podpisana, rodzime produkty rolne zostaną wypchnięte z krajowego rynku – ostrzegł prezes Śląskiej Izby Rolniczej, Roman Włodarz.
– My nie możemy wygrać tej konkurencji. Z drugiej strony mamy za plecami na Wschodzie, potężne koncerny międzynarodowe na terenie Ukrainy, które produkują dokładnie w tych samych technologiach, co w krajach Mercosuru. Też zboża, też rzepak – zwrócił uwagę Roman Włodarz.
To szaleństwo trzeba zatrzymać – stwierdził były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jacek Saryusz Wolski.
– Jedną z głównych osi kampanii Karola Nawrockiego powinno być „nie” superpaństwu, które odbierze Polsce suwerenność i niepodległość i powinno się te wybory potraktować jako ostatnią linię obrony – ocenił polityk.
Mimo społecznego sprzeciwu, szefowa Komisji Europejskiej wraz z nowymi komisarzami zapowiada kontynuację szkodliwych reform.
– Chcę jasno powiedzieć: musimy i będziemy trzymać się celów Europejskiego Zielonego Ładu – oznajmiła Ursula von der Leyen.
Rafał Trzaskowski, wiceszef Platformy Obywatelskiej i kandydat tej partii na prezydenta, nie potępia jednoznacznie Zielonego Ładu. O plany Komisji Europejskiej był pytany na spotkaniu w Katowicach.
– Zielony Ład był może dobrym rozwiązaniem, ale był źle zaprojektowany – powiedział prezydent Warszawy.
Realizacja unijnej polityki, która zagraża polskim interesom będzie trudnym tematem dla kandydata PO – zauważyła politolog, Małgorzata Molenda.
– Rząd i Rafał Trzaskowski będą unikać całą kampanię odpowiedzi na pytania dotyczące Zielonego Ładu – oceniła ekspert.
Tymczasem urzędnicy zatrudnieni w stołecznym ratuszu aktywnie uczestniczą w kampanii Rafała Trzaskowskiego. W spotkaniach z wyborcami towarzyszy mu jego najbliższa współpracownica, Wioletta Paprocka-Ślusarska. Dba ona o wizerunek kandydata. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z którego można odnieść wrażenie, że na spotkaniu z kołem gospodyń wiejskich urzędniczka próbowała przymusić młodą kobietę, aby ta stanęła obok Rafała Trzaskowskiego.
Kandydat w terenie na spotkaniu z Kołami Gospodyń Wiejskich w województwie świętokrzyskim. pic.twitter.com/kwYzaqP6ab
— Szkło Kontaktowe TVN24 (@SzkKontaktowe) November 28, 2024
TV Trwam News