Wszystkie partie poparły projekt ustawy dot. przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności

Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt ustawy dot. przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Podczas drugiego czytania rządowego projektu w Sejmie zgłoszone zostały poprawki redakcyjne. Obecnie zajmują się nimi sejmowe komisje.

Poseł Bogdan Rzońca z PiS mówił podczas debaty, że projekt usuwa bariery prawne. Zakłada przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności z mocy prawa od 1 stycznia 2019 r.

– Wsłuchujemy się w szczególności w głos osób, które mieszkają we wspólnotach mieszkaniowych, które są nieraz pokrzywdzone, bo poprzez brak zgody współlokatorów, współmieszkańców, nawet sąsiadów, nie mogą otrzymać prawa własności gruntów. Usuwamy te bariery, arbitralnie co prawda, ale bardzo jednoznacznie i zgodnie z oczekiwaniem społecznym – zaznaczył poseł PiS.

Z ustawowego przekształcenia skorzystają członkowie wspólnot mieszkaniowych oraz właściciele domów jednorodzinnych. Osoby, które staną się właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczania należności w formie opłat rocznych przez okres 20 lat.

Wysokość opłat za przekształcenie zostanie ustalona wg stanu na 1 stycznia 2019 r. Projekt przewiduje też stosowanie ulg w opłatach w formie bonifikat.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl