Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych protestuje przeciwko legalizacji przez parlament przemysłu pornograficznego na Ukrainie
Projekt ustawy nr 9623 o legalizacji przemysłu pornograficznego na Ukrainie wzbudził zdecydowany sprzeciw ze strony Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych. Z haniebną inicjatywą wyszedł poseł Jarosław Żelezniak wraz z grupą parlamentarzystów.
W oświadczeniu Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych czytamy:
„To szczególnie haniebne, gdy pomysłodawcy projektu ustawy uzasadniają swoją inicjatywę chęcią umożliwienia kobietom legalnej sprzedaży swoich ciał rzekomo w celu organizowania ochotniczych grup działających na rzecz armii ukraińskiej. Spekulacje na temat wojny i chęć postrzegania kobiet jako towaru, pokazują postawę moralną autorów tej ustawy, którzy są gotowi lobbować na rzecz szkodliwych inicjatyw oraz angażować kobiety przez branżę seksualną w celu uzyskania dodatkowych zysków z tego niemoralnego biznesu”.
Protest skierowano do Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy oraz przywódców frakcji i ugrupowań parlamentarnych.
„Projekt tej ustawy powinien zostać wycofany z procedowania lub odrzucony, ponieważ powoduje znaczne szkody dla moralności i zdrowia ukraińskiego społeczeństwa poprzez legalizację importu i produkcji materiałów pornograficznych na Ukrainie. Co więcej, inicjatywa ta niesie ze sobą ryzyko przekształcenia Ukrainy w »kocioł«, w którym państwo zachęca do rozwoju przemysłu pornograficznego oraz seksualnego wykorzystywania kobiet – stwierdziła Rada Kościołów.
Podkreśliła również, że komercyjny przemysł pornograficzny tworzy produkcje wizualne, które należą do najbardziej uzależniających, ukazując niezdrowe, mizoginiczne, brutalne i wymuszane zachowania w kontaktach seksualnych. Produkty pornograficzne przyczyniają się do wczesnej i negatywnej seksualizacji młodych ludzi oraz wyrządzają ogromne szkody dzieciom i młodzieży, tworząc zniekształcone postrzeganie relacji seksualnych w życiu małżeńskim.
Ponadto pornografia przyczynia się do szerzenia stereotypów na temat seksualnej roli kobiet, ich uprzedmiotowiania i wyzysku, przedstawiając kobiety jako obiekty do uzyskiwania przyjemności. Może to prowadzić do nasilenia przemocy wobec kobiet.
Wszechukraińska Rada Kościołów ostrzega, że w przypadku zalegalizowania produkcji pornograficznej na Ukrainie znacznie wzrośnie ryzyko przymusowego angażowania kobiet w branżę seksualną, produkcję i dystrybucję nielegalnych materiałów pornograficznych, w tym w zakresie pornografii dziecięcej.
Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych powstała w 1996 r. Zrzesza wspólnoty wyznaniowe funkcjonujące na terenie Ukrainy. Kościół rzymskokatolicki reprezentuje ks. bp Witalij Krywicki, biskup kijowsko-żytomierski.
hli.org.pl