fot. twitter.com

Wsparcie na rozwój, utrzymanie i powstanie nowych klubów i domów seniora

Do 7 stycznia samorządy mogą ubiegać się o pieniądze na rozwój, utrzymanie i powstanie nowych klubów i domów seniora. W kolejnej edycji programu na ten cel rząd przeznaczył 80 milionów złotych.

Musimy zadbać o tych, którzy budowali podstawy naszej przyszłości, czyli o naszych seniorów – podkreślał podczas sobotniego spotkania z seniorami w Brenniku na Dolnym Śląsku premier Mateusz Morawiecki.

– Chciałem na Nowy Rok przede wszystkim emerytom, seniorom podziękować i życzyć zdrowia. Podziękować za to, że w bardzo trudnych warunkach PRL, Polski, która nie była suwerenne, ale jednak zwykli obywatele odbudowywali Polskę po wojnie, budowali ją w takich okolicznościach, w jakich można ją było budować. Z ogromną wdzięcznością, w imieniu wszystkich Polaków, chciałbym skierować te słowa do wszystkich seniorów w okolicznościach jesieni Waszego życia. Podziękować i życzyć, żebyście czuli pomocną dłoń – wskazał premier RP.

Wsparcie seniorów to ważny element polityki społecznej państwa.

– Zarówno program 13. emerytury, Senior Plus – jest znaczny wzrost tych środki, które przeznaczamy na politykę rodzinną – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Rząd Zjednoczonej Prawicy o seniorach będzie pamiętał także i w tej kadencji. 13., 14. emerytura, czy też wzrost świadczeń emerytalno-rentowych – to jedne z głównych obietnic. Rządzący chcą także aktywizować seniorów. Stąd wsparcie dla klubów i domów seniora. A to bardzo ważne miejsca.

– Pełniąc funkcję wojewody odwiedziłem już kilka klubów seniora i domów dziennego pobytu i tam rozmawialiśmy z seniorami. Seniorzy mówili o potrzebie integracji, możliwości spędzania wolnego czasu, ale jednocześnie też takiego codziennego uczenia się, bo tam wiele nowych umiejętności mogą zdobywać – podkreślił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Domy i kluby seniora wśród osób starszych cieszą się dużym zainteresowaniem. Samorządy, które chcą ubiegać się o pieniądze na powstanie nowych placówek mają niewiele czasu na złożenie wniosku.

– Do 7 stycznia można składać wnioski w całym kraju, wszystkie samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie dotyczące programu Senior Plus – wskazał rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Na utworzenie dziennego domu gminy, powiaty i samorządy mogą otrzymać dofinansowanie do 300 tysięcy złotych. Na utworzenie klubu seniora – 150 tysięcy złotych. Fundusze przeznaczyć można także na wyremontowanie już istniejących placówek lub też ich doposażenie.

– Myślę, że to jest bardzo dobra inicjatywa aktywizująca osoby najstarsze. Pokazuje też, że PiS na tej grupie zależy, bo to jest kolejny program, kolejne dodatkowe finansowanie dla osób starszych – podkreśliła poznańska radna Klaudia Strzelecka.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 28 lutego 2020 roku.

TV Trwam News

drukuj