fot. arch/Nasz Dziennik

Wrocław: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych potrwają tydzień

Od 28 lutego do 7 marca potrwają we Wrocławiu obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zaplanowano różnorodne wydarzenia – obok uroczystości upamiętniających, także pokazy filmów, śpiewanie patriotycznych piosenek, gry planszowe.

Tegoroczne obchody koordynuje Stowarzyszenie Odra-Niemen, które współpracuje w organizowaniu cyklu wydarzeń z kilkoma organizacjami patriotycznymi, szkołami, kuratorem oświaty i wychowania, Centrum Historii Zajezdnia oraz z IPN.

„Wydarzenia prezentowane przez Stowarzyszenie Odra-Niemen w 2019 roku będą związane z pracami zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN. Będziemy opowiadać o odnalezionych bohaterach i o tych, którzy wciąż są poszukiwani. Zmierzymy się z fenomenem działań wolontariuszy przy pracach na warszawskiej +Łączce+ i innych miejscach poszukiwawczych prowadzonych przez IPN” – powiedziała Ilona Gosiewska, prezes Stowarzyszenia Odra-Niemien.

Gosiewska podkreśliła, że symbolem tych spotkań jest biel i czerwień, kolory narodowe, ale też „nawiązanie do czerwonego piekła okrucieństwa i białej drogi prawdy i historii, która nie zginęła”.

Obchody rozpoczną się w czwartek, 28 lutego, od stawiania zniczy na Kwaterach Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Osobowickim. Potem odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych w XVII LO im. A. Osieckiej we Wrocławiu. Będzie w nim uczestniczył dolnośląski kurator oświaty i wychowania Roman Kowalczyk.

W piątek, 1 marca, oficjalne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych również odbędą się na Cmentarzu Osobowickim przed południem, a wieczorem zaplanowano koncert patriotyczny „Chwała Niezłomnym” oraz Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w bazylice Św. Elżbiety. Po koncercie w Rynku odbędzie się „Lupus-Wilk”, czyli biało-czerwone wydarzenie multimedialne.

W sobotę, w Centrum Historii Zajezdnia, przewidziano międzypokoleniowe wydarzenia: poranek z historią dla najmłodszych, pokazy filmów, spotkania z kombatantami i zaproszonymi gośćmi.

„Dla młodych przewidziano między innymi gry planszowe oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Dla wszystkich pokazy filmów np. „Żelazny – Legenda Wileńskiej Partyzantki”, „Kwatera Ł” i „Ryngraf” – opowiadający o ryngrafie znalezionym na Łączce. Zrealizowała go Dorota Kania, która będzie gościem spotkania w Zajezdni. Będzie też wiele spotkań z kombatantami i rozmów o walce niepodległościowej” – powiedział Juliusz Woźny, rzecznik prasowy CH Zajezdnia.

W niedzielę odbędzie się Wrocławski Bieg „Tropem Wilczym”, na Stadionie Olimpijskim.

We wtorek, 5 marca, wydarzeniem będzie promocja książki Jarosława Wróblewskiego „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”. Przewidziano spotkanie z autorem i z dr Łukaszem Szleszkowskim z IPN, który jest członkiem ekipy poszukiwawczej prof. Szwagrzyka.

Wrocławski oddział IPN w piątek, 1 marca, zaplanował uroczyste otwarcie wystawy „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945–1956” przed Dworcem Głównym PKP we Wrocławiu.

„Wystawa prezentuje zupełnie zapomnianą formę oporu społecznego w postaci młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i już po zakończeniu II wojny światowej. Bohaterami są młodzi ludzie, którzy mimo prześladowań i terroru komunistycznego nie wahali się podjąć próby oporu wobec władz komunistycznych. Wielu z nich przypłaciło to najwyższą ofiarą, inni zaś długoletnimi wyrokami więzienia. Wystawa prezentuje ogólnopolski wymiar młodzieżowego ruchu oporu wraz z elementami regionalnymi w tym przypadku z Dolnego Śląska w latach 1944-1956” – napisano w zapowiedzi wystawy.

W czwartek, 7 marca, w Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Kościuszki we Wrocławiu zaplanowano ogólnopolski konkurs wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych, a także konferencję studencką „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”.

Organizatorami tego wydarzenia są: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Wydział Zarządzania Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl