fot. PAP/Paweł Supernak

Wręczono nagrody laureatom Konkursu Chopinowskiego

Zakończył się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło w warszawskiej Filharmonii Narodowej, a najlepszym pianistą wybrano Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Wśród finalistów znalazł się również Polak Szymon Nehring, który został wyróżniony przez jury konkursu.

Seong-Jin Cho ma zaledwie 21 lat, jednak już może pochwalić się ogromnym osiągnięciem, jakim jest zwycięstwo w Konkursie Chopinowskim. We wszystkich etapach przesłuchań grał na równym, bardzo wysokim poziomie. Młody Koreańczyk nie krył zadowolenia po Konkursie.

To ogromny zaszczyt być zwycięzcą takiego konkursu. Wciąż nie mogę uwierzyć w to, co się stało, jestem bardzo podekscytowany. Oczywiście odczuwałem stres, gdy grałem tutaj, ale bardzo się cieszę, że mogłem grać Chopina przed polską publicznością. To dla mnie wspaniałe doświadczenie – powiedział Seong-Jin Cho, zwycięzca XVII konkursu pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Drugą nagrodę otrzymał Charles Richard-Hamelin z Kanady.

To zaszczyt być tutaj dzisiaj. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy brali udział tym konkursie, od jury aż po publiczność. To było najbardziej nieprawdopodobne wydarzenie w moim życiu – podkreślił Charles Richard-Hamelin.

Uwagę publiczności, a także internautów, przykuła gra amerykanki Kate Liu, uznawanej za objawienie konkursu. 21-latka od początku typowana była do grona ścisłych faworytów. Ostatecznie przyznano jej trzecią nagrodę.

Dziękuję wszystkim za całe wsparcie, które otrzymałam prze cały ten czas. Udział w konkursie był to nieopisany zaszczyt. Nie mogę opisać, jak bardzo wspaniałym doświadczeniem było granie tu, w Warszawie – zaznaczyła Kate Liu.

Piękno gry utalentowanych pianistów podkreślił także prezydent Polski Andrzej Duda, który wręczył nagrodę główną.

Fryderyk Chopin – nasz największy kompozytor – napisał kiedyś, że słowo rodzi się z dźwięku. Dźwięk jest przed słowem. Muszę powiedzieć państwu, że chciałbym umieć tak formułować i łączyć słowa, jak zwycięzca Konkursu Chopinowskiego potrafi łączyć dźwięki. Jestem oczarowany poziomem konkursu, tym wszystkim, co zapewnili nam wspaniali młodzi artyści, którzy przyjechali do nas z całego świata – zwrócił uwagę Andrzej Duda.

Warto dodać, że Polak Szymon Nehring otrzymał wyróżnienie.

Konkurs Chopinowski odbywa się co pięć lat. Zainaugurowany w 1927 r. z inicjatywy profesora Jerzego Żurawlewa, jest dziś jednym z najstarszych i najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj