PAP/Tytus Żmijewski

Włocławek: konferencja „Być Polakiem – duma i powinność”

W Muzeum Diecezjalnym we Włocławku z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się konferencja pt. „Być Polakiem – duma i powinność”. W dyskusji uczestniczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

– Polska, i to też jest jeden z kanonów obecnego polskiego patriotyzmu, patriotycznej polityki polskiej, musi pozostać w Europie wyspą wolności. Wyspą wolności, prawdziwej wolności słowa, prawdziwej wolności religii oraz wolności politycznej – mówił podczas konferencji prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Aby tak się stało musimy pielęgnować pamięć i tożsamość. To dwa czynniki, które tworzą naród. Ich podstawą jest wspólna przeszłość, wspólne istnienie, religia, język, kultura, a także symbole, wśród których obecny jest krzyż w przestrzeni publicznej – podkreślał prawnik dr Filip Rakiewicz.

– Jest to szczególnie widoczne, jeśli chodzi o naród polski, jego ponad 1000-letnią historię. Mury można zburzyć, krajobraz przeorać czołgami, granice zmienić, ludzi zdziesiątkować, przesiedlić lub zamknąć, ale nie można unicestwić pewnych symboli obecnych w pamięci spadkobierców – powiedział prawnik.

Pielęgnowanie pamięci i tożsamości to trudne zadanie szczególnie dziś w czasach rozwoju cyfryzacji podkreślił dziennikarz radiowy i telewizyjny Krzysztof Ziemiec.

– Każdy czas woła o świadków, świadków prawdy, świadków także wiary, świadków polskości, patriotyzmu tej uczciwości, tej wrażliwości, etyki, moralności – mówił dziennikarz.

Tymi świadkami mają być autentyczni liderzy życia rodzinnego, politycznego i kościelnego.

Ordynariusz diecezji włocławskiej ks. bp Wiesław Alojzy Mering, który objął honorowy patronat nad konferencją, zachęcił do refleksji nad sprawami naszej Ojczyzny, a także dostrzeżenia w naszym życiu tego, co wymaga poprawy.

– Niech Bóg pomoże nam zrealizować te wizje, te zamiary, które uważamy dla naszej Ojczyzny za najważniejsze – podkreślał ksiądz biskup.

TV Trwam News/RIRM

drukuj