Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1084798

Włochy: W Molise odsłonięto tablicę ku czci polskich żołnierzy

We włoskim regionie Molise odsłonięta została w piątek tablica pamiątkowa ku czci polskich żołnierzy, którzy jako pierwsi w grudniu 1943 roku stoczyli zwycięski bój na ziemi włoskiej. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele polskiej dyplomacji z Rzymu.

Uroczystość odbyła się w małej miejscowości Pescopennataro koło miasta Isernia przed gmachem urzędu gminy.

Podkreśla się, że to w tym miasteczku polscy żołnierze stoczyli bitwę z Niemcami na pięć miesięcy przed batalią 2 Korpusu Polskiego na Monte Cassino.

1. Samodzielna Kompania (Commando) dowodzona przez kapitana Władysława Smrokowskiego jako pierwsza z jednostek polskich wylądowała we Włoszech. Przybyła 1 grudnia 1943 roku do portu Tarent na południu na pokładzie statku Ville d’Oran. Ten polski oddział komandosów przez prawie rok był formowany i szkolony w Szkocji, Walii i Anglii.

Szlak bojowy tego elitarnego w historii Wojska Polskiego oddziału wiódł przez walki nad rzekami Sangro i Garigliano, Monte Cassino i Ankonę oraz, po reorganizacji jako 2. Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych, bitwę o Bolonię.

Na odsłoniętej tablicy znajduje się napis po polsku i włosku: „Pamięci polskich żołnierzy 1. Samodzielnej Kompanii Commando, którzy w grudniu 1943 roku stoczyli w Pescopennataro zwycięski bój za wolność naszą i waszą”.

Autorem tekstu jest mieszkający koło Rzymu Krzysztof Piotrowski, który od lat bada historię walk polskich żołnierzy we Włoszech w czasie II wojny światowej.

Na uroczystość przybyli też reprezentanci miejscowych władz z regionu Molise. Obecny był pododdział Wojska Polskiego, przybyli też przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1. Samodzielnej Kompanii Commando i Polonii.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl