Wlk. Brytania: służby zaniepokojone skalą handlu ludźmi

Brytyjskie służby są zaniepokojone skalą handlu ludźmi przyjeżdżającymi do Wielkiej Brytanii.  Może chodzić o dziesiątki tysięcy osób na terenie całego kraju.

Brytyjska Narodowa Agencja ds. Walki z Przestępczością podaje, że skala współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi przyjeżdżającymi do Wielkiej Brytanii jest znacznie większa niż dotychczas sądzono.

Według agencji zjawisko może dotyczyć nawet dziesiątek tysięcy osób na terenie całego kraju, a dotychczasowe szacunki, wskazujące na 10-13 tys. ofiar, były „jedynie wierzchołkiem góry lodowej”.

Każde ze śledztw prowadzonych w ciągu 2016 roku skutkowało rozpoczęciem kolejnych, co wskazuje na siatkę powiązań pomiędzy przestępcami zaangażowanymi w proceder handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa. Obecnie toczy się ponad 300 śledztw w takich sprawach.  Najczęściej ofiarami handlu ludźmi padają osoby z krajów Europy Środkowej i Wschodniej – w tym z Polski – a także z Wietnamu i Nigerii.

Problem handlu ludźmi dotyczy nie tylko wielkiej Brytanii. Migranci i uchodźcy napływający do krajów Europy są szczególnie narażeni na zjawisko handlu ludźmi i wielu z nich pada ofiarami tego przestępstwa.

– Ten proceder się nasilił w ostatnich latach, szczególnie z uwagi na fakt nielegalnej migracji, przerzutu ludzi, choćby z Afryki do Europy – wskazuje dr Wojciech Wosek, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Wzrost handlu ludźmi wiąże się m.in. z obecnością międzynarodowych gangów.

– Grupy przestępcze, które powyrastały jak grzyby po deszczu, są tylko i wyłącznie ukierunkowane na przerzut nielegalnych migrantów. Nie patrzą na ofiary, na ludzi, patrzą po prostu na zyski. Stąd też i od czasu do czasu doniesienia o dużej ilości osób, które utonęły – mówi ekspert.

Jak szacuje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości,  handel ludźmi to trzeci – po handlu bronią i narkotykami – najbardziej dochodowy nielegalny przestępczy proceder na świecie. Szacuje się, że 27 mln kobiet, mężczyzn i dzieci, zmuszanych jest do pracy w niewolniczych warunkach, wykorzystywanych seksualnie, przymuszanych do żebractwa, pozbawianych narządów. W trosce o te osoby Ojciec św. Franciszek ustanowił  Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi, który obchodzony jest 8 lutego – w liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, niewolnicy z Sudanu, beatyfikowanej i kanonizowanej przez Jana Pawła II.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl