Władysław Ortyl nowym marszałkiem woj. podkarpackiego

Senator PiS Władysław Ortyl został powołany na nowego marszałka województwa podkarpackiego – zdecydował sejmik województwa. Za kandydaturą Władysława Ortyla opowiedziało się 17 radnych. Kandydat zgłoszony przez rządzącą w sejmiku koalicję SLD, PSL i PO – Mariusz Kawa – dostał 15 głosów.

Wcześniej sejmik odwołał dotychczasowego marszałka Mirosława Karapytę, któremu prokuratura w Lublinie postawiła siedem zarzutów korupcyjnych. Za jego odwołaniem głosowało 31 radnych; jedna osoba oddała głos nieważny. Wraz z marszałkiem automatycznie odwołano zarząd województwa.

Wniosek o odwołanie marszałka z funkcji zgłosili miesiąc temu na nadzwyczajnej sesji radni PO, PSL i SLD, którzy tworzą koalicję w samorządzie.

– Klub PiS zgłosił bardzo dobrą kandydaturę. Jest to pan senator Władysław Ortyl, który ma duże doświadczenie jeśli chodzi o funkcjonowanie w samorządzie. Był w pierwszej kadencji radnym sejmiku i wicemarszałkiem odpowiedzialnym za bardzo ważne tematy związane z rozwojem województwa. Od kilku kadencji jest senatorem. Był kiedyś wiceministrem rozwoju regionalnego. Kiedy ministrem była śp. Grażyna Gęsicka senator Ortyl zainicjował bardzo ważny „Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej”, którego realizacja przynosi bardzo dużo korzyści na Podkarpaciu i nie tylko – podkreśla radny Wojciech Buczak.

Nowy marszałek woj. podkarpackiego ma 59 lat. Jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej. Do 1992 roku pracował w Ośrodku Badawczo Rozwojowym WSK Mielec. W latach 1998-2002 był wicemarszałkiem woj. podkarpackiego, a w latach 2005-07 wiceministrem rozwoju regionalnego. Ortyl jest senatorem od 2005 roku. W obecnej kadencji jest szefem senackiej Komisji
Obrony Narodowej.

RIRM/PAP

drukuj