fot. pixabay.com

Wiosną w Sejmie ma pojawić się projekt ustawy dot. powołania Rzecznika Praw Rolników

Już wkrótce w Polsce ma zostać powołany Rzecznik Praw Rolników. Projekt ustawy ma pojawić się w Sejmie na wiosnę.

Rzecznik Rolników to instytucja, na którą czekają polscy rolnicy, szczególnie ci mniejsi. Wzorując się na instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców powstał projekt, który już wkrótce będzie przedłożony w Sejmie.

– Miałby chronić interesy rolników, tak jak Rzecznik Praw Pacjenta, może bardziej jak Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Chodziłoby o to, że w imieniu rolników podejmowałby sprawy, ale też postępowanie w stosunku do innych urzędów niezwiązanych z rolnictwem, jeśli chodzi o reprezentowanie interesów rolników – wyjaśnia wicepremier i minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.

Polscy rolnicy od lat stanowią słabszą stronę w wielu relacjach prawnych z władzami publicznymi, podmiotami gospodarczymi i partnerami handlowymi. Dlatego potrzebna jest im osoba, do której nawet najmniejszy rolnik będzie mógł zwrócić się o pomoc – podkreśla ekonomista Paweł Dołkowski.

– Tutaj jest potrzebna osoba, która będzie działała apolitycznie, która będzie miała tak ustawione prerogatywy, że będzie patrzyła na tego rolnika, na jego interes, na jego potrzeby, a nie na potrzeby organizacji czy też potrzeby jakiejś grupy o zabarwieniu politycznym – wskazuje Paweł Dołkowski. 

Sami rolnicy i działacze obawiają się, że powoływana instytucja będzie kolejną, dla której ważniejsze będą interesy niż ich dobro.

– Nie widzę takiego człowieka, który mógłby nas reprezentować. Jakoś nie mam szczególnej nadziei, że powołanie rzecznika pomoże. Tu potrzebna jest dobra wola rządu – zaznacza Maria Sapiło ze stowarzyszenia „Oszukana Wieś”.

Projekt ma być jeszcze konsultowany m.in. z organizacjami rolniczymi. Rzecznika Praw Rolników, jak czytamy w projekcie, będzie powoływał Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra do spraw rolnictwa, ale przed złożeniem tego wniosku będzie musiał zasięgnąć opinii reprezentatywnych organizacji rolników. Kadencja rzecznika miałaby trwać 6 lat.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl