fot. pixabay.com

Wielkopolskie: Seniorka oszukana metodą „na policjanta” straciła 200 tys. złotych

Seniorka z powiatu pilskiego w Wielkopolsce otrzymała telefon od oszusta podającego się za policjanta. Wmówił on kobiecie, że najbliższa jej osoba spowodowała śmiertelny wypadek. Seniorka straciła 200 tys. złotych.

Jak tłumaczył mł. asp. Jędrzej Panglisz z KPP w Pile, funkcjonariusze z Piły już od jakiegoś czasu otrzymywali sygnały od zaniepokojonych mieszkańców o oszustach działających na terenie powiatu pilskiego metodą „na policjanta”.

„Jednymi z najpopularniejszych metod stosowanych przez oszustów są metody na tzw. »wnuczka«, czy »policjanta«. Przestępcy podszywają się pod naszych bliskich lub policjantów, chcąc wyłudzić od nas pieniądze. Opowiadają zmyślone historie. Niestety jedna z seniorek powiatu pilskiego straciła oszczędności swojego życia” – tłumaczył mł. asp. Jędrzej Panglisz.

„Sprawca, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji i troskę o los najbliższych seniorki, wyłudził od niej 200 tys. złotych. Kobieta otrzymała telefon od rzekomego policjanta z informacją, że najbliższa jej osoba spowodowała śmiertelny wypadek. Jedynie natychmiastowe wpłacenie kaucji pozwoli uniknąć kary. Seniorka, będąc przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem oraz czując odpowiedzialność za dalszy los najbliższych przekazała oszustom pieniądze” – dodał.

Policja apeluje, by w przypadku otrzymania podobnych telefonów jak najszybciej zakończyć rozmowę i zadzwonić pod numer telefonu 112. Panglisz przypomniał, że policjanci nigdy nie proszą o pieniądze i nigdy nie dzwonią z żądaniem ich przekazania.

PAP

drukuj