fot. twitter.com

Więcej karetek dla województwa lubelskiego

Urząd wojewódzki w Lublinie zakupi trzy nowe karetki dla regionu. Środki na inwestycję pochodzą z oszczędności urzędu. Wcześniej 13 nowych karetek dla województwa lubelskiego zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Nowe karetki dla powiatu lubelskiego to wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców Lublina i okolic – mówił wicestarosta lubelski Andrzej Chrząstowski.

– Nasz powiat lubelski to jest ponad 150 tys. ludzi. To jest jeden z większych powiatów w Polsce, gdzie jest 16 gmin, dlatego te karetki były potrzebne – podkreślił Andrzej Chrząstowski.

Jest 16 gmin, będzie i 16 karetek. Początkiem września wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział zakup 13 takich pojazdów.

Wojewoda lubelski zamierza zakupić jeszcze kilka dodatkowych.

– Ja dokładam trzy karetki. Mówię „ja”, dlatego że ten 1 mln 200 tys. zł na trzy karetki to są środki finansowe, które pochodzą wprost z budżetu wojewody i to są środki finansowe, które zostały zaoszczędzone w różny sposób w tym budżecie wojewody – wskazał Przemysław Czarnek.

Znaczenie ma nie tylko ilość, ale również lokalizacja pojazdów.

– Staramy się tak urządzać to ratownictwo medyczne, tak wskazywać miejsce stacjonowania karetek, żeby czas działania ratowników medycznych i lekarzy pogotowania ratunkowego, czas dojazdu do potrzebującego, był jak najkrótszy – zaznaczył.

Dwa pojazdy trafią do Bełżyc, a jeden do szpitala w Bychawie. W tej chwili rozpoczyna się procedura przetargowa.

– Ten ambulans ma mieć oczywiście wyposażenie takie jak: laweta podnoszeń, nosze, defibrylator, respirator i inne drobne sprzęty medyczne – podkreślił dyrektor SPZOZ w Bełżycach Dariusz Kamiński.

Łączne dofinansowanie zakupu karetek ze środków wojewody wyniesie 1,2 mln zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj