Wicemin. A. Mularczyk: Epizod w kanadyjskim parlamencie pokazuje duże braki w wiedzy na temat II wojny światowej
Uhonorowanie przez kanadyjski parlament Ukraińca walczącego w szeregach SS Galizien jest haniebne i pokazuje duże braki w wiedzy na temat II wojny światowej – powiedział wiceminister spraw zagranicznych RP, Arkadiusz Mularczyk, cytowany przez amerykański portal Breitbart.
.@ZelenskyyUa i @JustinTrudeau oklaskiwali w kanadyjskim parlamencie członka SS Galizien – ukraińskiej organizacji kolaborującej z Niemcami w czasie II wojny światowej https://t.co/AxJ2zrGfdu
— Radio Maryja (@RadioMaryja) September 25, 2023
„To hańba, że urzędnicy kanadyjskiego parlamentu nie byli świadomi faktów historycznych dotyczących Waffen SS. Pokazuje to wyraźnie, że istnieje duża luka w wiedzy na temat II wojny światowej” – oświadczył Arkadiusz Mularczyk po rezygnacji ze stanowiska spikera kanadyjskiej Izby Gmin Anthony’ego Roty, odpowiedzialnego za uhonorowanie 98-letniego Jarosława Hunki.
Jak zaznaczył Arkadiusz Mularczyk, podczas swoich zagranicznych spotkań sam często spotyka się z niewiedzą na temat tego, co faktycznie wydarzyło się podczas II wojny światowej, szczególnie w Europie Wschodniej.
„Niewielu ludzi zdaje się być świadomych strat wojennych Polski i faktu, że Polska nie otrzymała za nie odszkodowania” – zauważył wiceszef polskiej dyplomacji.
„Jestem smutny, widząc taki brak wiedzy, jaki miał miejsce w Kanadzie” – powiedział Arkadiusz Mularczyk.
Wskazał też, że cała sytuacja może pomóc temu krajowi stać się sojusznikiem Polski w sprawie dochodzenia reparacji wojennych od Niemiec.
We wtorek spiker Anthony Rota ogłosił swoją rezygnację z urzędu, do czego wcześniej wzywała go także kanadyjska organizacja Przyjaciele Centrum Szymona Wiesenthala (FSWC), która realizuje w tym kraju zadania Centrum Szymona Wiesenthala, żydowskiej organizacji walczącej o prawa człowieka i kultywującej pamięć o Holokauście.
Anthony Rota ustąpił pod naciskiem krajowej i zagranicznej opinii publicznej po tym, gdy uhonorował Jarosława Hunkę, weterana składającej się z ukraińskich ochotników 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS. Kanadyjski parlament zgotował Hunce owację na stojąco. Na sali obecny był m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau.
PAP