Weterani II wojny światowej w drodze do Wilna na 150-lecie urodzin Józefa Piłsudskiego

Weterani II wojny światowej, opozycjoniści z PRL, żołnierze WP, harcerze i urzędnicy wyruszyli w niedzielę z pielgrzymką do Wilna na uroczystości 150-lecia urodzin Józefa Piłsudskiego. Marszałek jest personifikacją niepodległości – podkreśla szef UdsKiOR Jan J. Kasprzyk.

Józef Piłsudski – współtwórca niepodległej Polski – urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie.

„150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego to data, która wprowadzi nas w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo tych dwóch słów +Piłsudski+ i +niepodległość+ rozdzielić się nie da. Józef Piłsudski jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, ojcem naszej niepodległości, ale też wychowawcą swojego pokolenia, jak i pokoleń następnych” – powiedział PAP Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który na życzenie weteranów zorganizował podróż do Litwy.

„Józef Piłsudski, w moim najgłębszym przekonaniu, jest personifikacją słowa +niepodległość+. Całe swoje życie zabiegał o to, by Polska ją odzyskała, a gdy to się udało, zabiegał, by powstałe silne państwo, silna Rzeczypospolita (…). Tym samym Piłsudski podjął się lekcji bardzo trudnej, ale też czasem bolesnej: nauczenia Polaków szacunku do własnego państwa. Robił to zwłaszcza po roku 1918, jako naczelnik państwa, ale również po roku 1926 (zamachu majowym), kiedy doświadczenia wyniesione chociażby z sytuacji zamordowania pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza były takie oto, iż Polacy po niemal półtorawiekowej niewoli nie potrafili wejść w rolę suwerena. Piłsudski uważał, że żyjemy w takim miejscu geopolitycznym, miejscu na świecie, w którym nie możemy sobie pozwolić na zewnętrzną i wewnętrzną słabość. I temu przyporządkowane były wszystkie jego działania i wskazania” – dodał Jan Józef Kasprzyk.

Uroczystości 150-lecia urodzin marszałka rozpoczną się w poniedziałek od Mszy św. w kościele pw. św. Teresy w intencji Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pielgrzymi odwiedzą następnie Kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej i wyruszą na Rossę do Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędą się główne uroczystości. Dzień później planowana jest wizyta w Zułowie (odległym od Wilna o ok. 60 km), gdzie przed 150 laty przyszedł na świat Józef Piłsudski. Poprzedzi ją modlitwa w kościele w Powiewiórkach – miejscu chrztu przyszłego marszałka Polski. Wszystkie uroczystości odbędą się przy asyście honorowej Wojska Polskiego.

W podróży na Wileńszczyznę, która odbywa się m.in. dwoma autokarami, uczestniczą weterani Armii Krajowej, także powstańcy warszawscy, Batalionów Chłopskich, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także byli działacze opozycji antykomunistycznej w okresie PRL m.in. z Solidarności Walczącej czy Konfederacji Polski Niepodległej.

„Kombatanci drugiej wojny światowej w Józefie Piłsudskim widzieli swojego dziadka, ojca i wychowawcę; człowieka, który nauczył ich, jak szanować własne państwo, jak walczyć o niepodległość, gdy jest ona utracona” – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Dodał, że dla niektórych weteranów, jak np. dla sędziego i kawalera Orderu Orła Białego Bogusława Nizieńskiego podróż do Wilna, w którym się urodził, ma charakter sentymentalny.

„A dla młodszych to będzie dotknięcie historii, dokładnie tych miejsc, które Józef Piłsudski swoją osobą zaznaczył. Przecież cała jego działalność konspiracyjna, zarówno PPS-owska, akcja pod Bezdanami, ale też lata wcześniejsze, dzieciństwo i gimnazjum to Wilno” – opowiadał Jan Józef Kasprzyk, przypominając, że to właśnie na wileńskiej Rossie pochowane jest serce marszałka.

W pielgrzymce do Wilna uczestniczą także duchowni, harcerze oraz przedstawiciele urzędów, organizacji i stowarzyszeń, m.in. Związku Strzeleckiego, zajmującymi się polską pamięcią narodową. W delegacji zabraknie wysokich rangą przedstawicieli Sejmu i Senatu, ponieważ 5 grudnia – w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego – wezmą udział w zwołanym przez prezydenta Andrzeja Dudę Zgromadzeniu Narodowym.

Zgromadzenie Narodowe i obchody urodzin marszałka – w zamierzeniu prezydenta – mają być inauguracją obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Wśród prezydenckich idei dotyczących tych obchodów jest m.in. to, by w całej Polsce, również w mniejszych miejscowościach, uświadamiano sobie rolę lokalnego wkładu w budowę wolnej Polski.

W związku z rocznicą Sejm ustanowił 2017 r. Rokiem Józefa Piłsudskiego. W uchwale sejmowej w tej sprawie podkreślono m.in., że „w okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów”. Zaznaczono też, że Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl