pixabay.com

Węgry przeciwko dodatkowym deklaracjom

Kompromis w sprawie unijnego budżetu, poprzez dodatkowe deklaracje, jest nie do zaakceptowania dla Węgier – powiedział premier Viktor Orban. Propozycję wykluczenia Budapesztu i Warszawy z funduszu odbudowy wspiera filantrop George Soros. Proponuje Unii wyemitowanie wieczystych obligacji.

W Europie jest coraz więcej głosów za tym, by stworzyć fundusz odbudowy bez Polski i Węgier. Komisarz UE ds. gospodarczych zwiększa naciski na Warszawę. Zapowiada również, że będzie dążył do uruchomienia pakietu pomocowego dla państw członkowskich, z pominięciem Warszawy i Budapesztu.

Nie skapitulujemy przed weto. Założenie jest takie, że zajmujemy jasne stanowisko i mówimy tym państwom członkowskim, iż będziemy kontynuować bez nich” – poinformował Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarczych.

Wspólne stanowisko z Polską ponownie potwierdził dziś premier Węgier Viktor Orban. Polityk wskazał też, że nie ma pośpiechu, by uzyskać porozumienie jeszcze w tym roku. Nie popiera też dodania do porozumienia o budżecie „deklaracji interpretacyjnej”, o której mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Dla nas takie rozwiązanie – dodanie jakiegoś oświadczenia, niczym notatki na karteczce samoprzylepnej do kawałka papieru – nie działa” – ocenił Viktor Orban, premier Węgier.

George Soros, amerykański filantrop, zachęca kraje unijne do zaognienia stanowiska wobec Polski. Chce obejść sprzeciw Polski i Węgier. Opowiada się za wyemitowaniem przez Unię Europejską wieczystych obligacji.

Po zawetowaniu przez Węgry i Polskę budżetu Unii Europejskiej i funduszu naprawczego COVID-19 argumenty za emisją obligacji wieczystych nigdy nie były mocniejsze. Choć obecnie UE nie może tego zrobić, to wiele jej państw członkowskich może i powinno. Pożyczony w ten sposób przez Unię od światowej finansjery kapitał nigdy nie podlegałby spłacie, należne byłyby za to roczne odsetki – wieczyście” – wskazał George Soros.

Poprzez takie rozwiązanie poszczególne kraje mogłyby zostać uzależnione od dawnego kapitału, dlatego w ostrych słowach propozycję Georga Sorosa potraktował premier Słowenii.

„Trzymaj się od nas daleka!” – napisał Janez Janša, premier Słowenii.

W ocenie premiera Słowenii realizacja pomysłu Georga Sorosa doprowadziłaby do zniszczenia wspólnoty europejskiej.

TV Trwam News

drukuj