PAP/EPA

Węgry: parlament wybrał Tamasa Sulyoka na nowego prezydenta

Parlament Węgier wybrał w poniedziałek późnym popołudniem prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Tamasa Sulyoka, na nowego prezydenta kraju. Zastąpi on Katalin Novak, która zrezygnowała w atmosferze skandalu po ułaskawieniu osoby tuszującej pedofilię.

Kandydata na prezydenta poparło w tajnym głosowaniu 134 posłów Zgromadzenia Narodowego, które liczy obecnie 198 deputatów; 5 posłów było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Duża część opozycji zbojkotowała głosowanie, domagając się przeprowadzenia wyborów bezpośrednich.

Tamas Sulyok, dotychczasowy prezes Trybunały Konstytucyjnego, był kandydatem rządzącej koalicji Fidesz-KDNP, która posiada większość dwóch trzecich miejsc w parlamencie, potrzebnych do wyboru głowy państwa.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl