Watykan: Papież przyjął premiera Kanady Justina Trudeau

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji premiera Kanady Justina Trudeau. Premier zaprosił papieża do swego kraju. Rozmowa trwała prawie 40 minut – poinformowali dziennikarze, którzy obserwowali audiencję.

Jeszcze przed spotkaniem rzecznik premiera Cameron Ahmad poinformował przedstawicieli mediów, że Trudeau zaprosi papieża Franciszka do Kanady i poruszy podczas rozmowy kwestię pojednania ze społecznościami indiańskimi, zawartą w dokumencie „Prawda i pojednanie” z 2015 r.

Inne wymienione przez Ahmada tematy dyskusji to zmiany klimatyczne, różnorodność etniczna i religijna Kanady, dialog międzyreligijny i migracja.

Trudeau podarował papieżowi 6-tomowe dzieło o jezuitach w Kanadzie, napisane w roku 1672.

Papież Franciszek wręczył premierowi swoje dokumenty, wśród nich ekologiczną encyklikę „Laudato si’”, a także orędzie na Światowy Dzień Pokoju, wyjaśniając, że osobiście podpisał egzemplarz dla Trudeau.

Przypomina się, że szef kanadyjskiego rządu jest katolikiem, a w 1980 r. jako 9-latek był na audiencji u Jana Pawła II ze swoim ojcem, ówczesnym premierem Kanady Pierre’em Trudeau.

Według rzecznika premiera, z zaproszeniem dla papieża związana jest też prośba o mea culpa ze strony papieża Franciszka za postępowanie Kościoła w Kanadzie, gdzie działały szkoły z internatami, do których zapisywano dzieci pochodzące z rdzennej ludności. Dzieci były odbierane rodzinom i pozbawiane możliwości kultywowania swojego języka i tradycji.

Nie wiadomo, czy papież Franciszek przyjął zaproszenie.

W audiencji uczestniczyła też żona premiera Trudeau, Sophie.

W komunikacie wydanym przez Watykan poinformowano, że tematem rozmowy były także konflikty i sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz wyniki niedawnego szczytu G7 w Taorminie na Sycylii, w którym uczestniczył Justin Trudeau.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl