fot. pl.wikipedia.org

Waszyngton potępił tureckie testy rosyjskiego systemu rakietowego

Waszyngton potępił tureckie testy rosyjskiego systemu rakietowego S-400. „Może to wpłynąć na relacje wojskowe USA-Turcja” – podkreślił rzecznik Pentagonu.

Departament Stanu USA zareagował po tym, jak Turcja w zeszłym tygodniu przeprowadziła pierwsze testy rosyjskiego systemu rakietowego.

„Nasze stanowisko zawsze było jasne i nie uległo zmianie. System operacyjny S-400 nie jest zgodny z zobowiązaniami podjętymi przez Turcję jako sojusznika Stanów Zjednoczonych i NATO” – wskazał Johnatan Rath Hoffman, rzecznik Pentagonu.

Takie testy mogą wpłynąć na relacje obronne obu państw – akcentował rzecznik.

Z kolei władze Turcji utrzymują, że nie mają obowiązku pytać o zgodę na testy. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan podkreślił, że testy będą kontynuowane.

Swoje zaniepokojenie turecko-rosyjską współpracą wyraził też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Dla Sojuszu ważne jest, by elementy obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej państw członkowskich były ze sobą kompatybilne i funkcjonowały w zintegrowanych ramach” – zaznaczył sekretarz generalny NATO.

W odpowiedzi na brak lojalności, państwa NATO zawiesiły uczestnictwo Turcji w programie produkcji i wprowadzania do służby jednego z myśliwców najnowszej generacji.

TV Trwam News

drukuj