W Warszawie odbyły się uroczystości 75. rocznicy powstania „Żegoty”

W Warszawie zakończyły się dziś uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”. O godzinie 10:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana była Msza św. Po niej osłonięta została tablica upamiętniająca Polaków Ratujących Żydów.

Punktem kończącym uroczystości był Apel Pamięci pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Udział w wydarzeniu wziął m.in. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda ogłosił, że 17 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. [czytaj więcej]Wręczył też odznaczenia państwowe za ratowanie Żydów.

Najwyższy Przedstawiciel Państwa Polskiego powiedział, że działalność „Żegoty” była wówczas bezprecedensowa w skali świata.

– Te formy działalności były bardzo różne od wydawania dokumentów i organizowania miejsc, w których osoby mogły się ukrywać poprzez organizowanie żywności i pomocy medycznej. To była wspaniała działalność, która objęła tysiące osób pochodzenia żydowskiego na terenie Rzeczypospolitej. Wystarczy powiedzieć, że samych dokumentów – oczywiście fałszywych dokumentów – które umożliwiały przetrwanie, „Żegota” wydała ponad 50 tys. Żadna inna organizacja w skali świata wówczas nie może się poszczycić takimi zasługami w dziedzinie ratowania życia ludzkiego, jak wtedy właśnie „Żegota” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Rada Pomocy Żydom „Żegota” powstała w grudniu 1942 roku przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. Była ona kontynuacją powstałego pod koniec września 1942 r. Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom im. Konrada Żegoty.

W skład Rady weszli przedstawiciele polskich i żydowskich organizacji politycznych. Działająca od początku 1945 r. „Żegota” była jedyną w okupowanej przez Niemców w Europie instytucją państwową ratującą Żydów od zagłady.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl