PAP/Paweł Supernak

Warszawa: IV Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w kulturze”

O tym, jak skutecznie działać na rzecz kultury poprzez działania wolontariackie, rozmawiają uczestnicy konferencji, która odbywa się dziś na Zamku Królewskim w Warszawie

IV Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w kulturze” jest organizowana przez Narodowe Centrum Kultury. Udział biorą w niej koordynatorzy wolontariatu, dyrektorzy instytucji, wolontariusze, a także przedstawiciele organizacji, które dopiero rozpoczynają działania wolontariackie.

Konferencja jest okazją do spotkania i wymiany doświadczeń. Do uczestników zwrócił się wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jak wskazał, wolontariat realizuje unikalne funkcje, których nie są w stanie wypełnić inne sektory.

– Chociażby taka funkcja jak emocjonalny stosunek do tego co się wykonuje, albo lepsza czy głębsza wiedza z jakiegoś obszaru zagadnień niż potrafi taką wiedzą dysponować przedstawiciel administracji publicznej. Funkcja kontrolna, funkcja wczesnego ostrzegania. Tych funkcji jest co najmniej kilkanaście i bez nich nie ma dobrze funkcjonującego państwa – mówił prof. Piotr Gliński.

W trakcie konferencji zaplanowano panele dyskusyjne, warsztaty, a także wizytę studyjną.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazywał, że w ostatnich latach podjęto szereg działań na rzecz wsparcia wolontariatu i działań tzw. trzeciego sektora. To m.in. pomoc w rozwoju uniwersytetów ludowych, harcerstwa, powołano Komitet ds. Pożytku Publicznego oraz Narodowy Instytutu Wolności. Programem skierowanym wprost do wolontariuszy jest „Korpus Solidarności”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl