pixabay.com

Walka z koronawirusem. Górnicy, którzy pokonali COVID-19 oddają osocze, by ratować potrzebujących

Ponad 15 tysięcy zakażonych i prawie sześciuset zmarłych – to sobotni bilans dotyczący koronawirusa w Polsce. Tymczasem górnicy, którzy pokonali COVID-19 oddają osocze, by ratować zdrowie, a nawet życie potrzebujących.

Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy pokonali koronawirusa oddają osocze, by pomóc innym.

– W związku z obostrzeniami nie możemy obchodzić tradycyjnych barbórek. Postanowiliśmy dać świadectwo naszego zaangażowania i prospołecznej postawy i nastawiliśmy się na osocze – powiedział Artur Dyczko, zastępca Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych JSW.

Akcja oddawania osocza w JSW trwa od maja.

– Łącznie wszystkie akcje można podsumować wynikiem pobrania 430 l krwi i 80 l osocza – wskazała Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Krew oddają górnicy oraz ich najbliżsi, a także mieszkańcy Śląska w kilku Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Osocze pobrane od jednej osoby może pomóc trzem pacjentom.

Tymczasem po ubiegłotygodniowym ogłoszeniu przez premiera planu dalszych kroków dotyczących walki z koronawirusem, od dziś ponownie otwarte są galerie handlowe i sklepy  meblowe.  Placówki działają w najwyższym reżimie sanitarnym.

– Warunkiem utrzymania tego nowego reżimu sanitarnego jest dyscyplina każdej placówki, każdego sklepu, każdej galerii handlowej, każdego sklepu meblowego. W przypadku kiedy będzie inaczej, a będziemy kontrolowali przestrzeganie zasad sanitarnych, te sklepy będą zamykane – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Etap odpowiedzialności ma potrwać do 27 grudnia. Z obostrzeniami i bez dużych rodzinnych spotkań przeżywać będziemy Wigilię i Święta Bożego Narodzenia.

TV Trwam News

drukuj