fot. freepik.com

Walka z dziką reprywatyzacją

Liczymy, że podejście Izraela do polskiego prawa się zmieni – powiedział Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Kierująca izraelską ambasadą w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon została wezwana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  Ma to związek ze sprawą nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa).

24 czerwca br. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która uniemożliwi reprywatyzację, w tym także reprywatyzację majątku pożydowskiego. Nowelizacja Kpa spotkała się z dużą krytyką strony izraelskiej. W oświadczeniu Ambasada Izraela w Polsce stwierdziła, że nowela „w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę”. Yair Lapid, szef MSZ Izraela, określił jako hańbę procedowany w Polsce dokument.

Nie mam zamiaru milczeć w obliczu tego prawa. To bezpośrednie i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zrobiono w Polsce podczas Holokaustu” – napisał na Twitterze Yair Lapid, izraelski minister spraw zagranicznych.

https://twitter.com/yairlapid/status/1408137800176787458

W związku z taką reakcją strony izraelskiej na nowelizację Kpa do MSZ wezwana została kierująca izraelską ambasadą w Warszawie chargé d’affaires Tal Ben-Ari Yaalon. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński wyraził jasne stanowisko polskiego rządu w tej sprawie.

– Wskazałem, że są to wypowiedzi, które bardzo mocno szkodzą stosunkom polsko – izraelskim. Są to wypowiedzi, których strona polska nie będzie akceptować – powiedział Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Polskie MSZ liczy także, że strona izraelska zmieni swoje podejście w tej sprawie, a dyskusje dotyczące spraw spornych będą opierały się o fakty, a nie fałszywe oskarżenia. Wczoraj do izraelskiego MSZ wezwany został polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski, który podczas spotkania przedstawił racjonalne argumenty dotyczące nowelizacji ustawy Kpa.

– Pan ambasador Marek Magierowski wykorzystał tę możliwość do przedstawienia bardzo szczegółowo uzasadnienia, dla którego ta ustawa musi być w Polsce uchwalona. Opowiedział o wyroku TK i mechanizmach dzikiej reprywatyzacji, które doprowadziły do pozbawienia wielu ludzi majątku całego życia – wyjaśnił wicemin. Paweł Jabłoński.

Kwestia reprywatyzacji dawno już powinna być uregulowana – mówił Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

– Nie może być tak, że jest gigantyczna skala reprywatyzacji warszawskiej, ludzie są wyrzucani na bruk, a my wciąż mamy nieuporządkowany ten temat – ocenił Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

W sprawie nieuprawnionych nacisków na proces legislacyjny w Polsce w specjalnym oświadczeniu wypowiedziała się Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. Marszałek odniosła się między innymi do listu chargé d’affaires Ambasady USA w Polsce Bixa Aliu, który domagał się zaprzestania prac nad zmianami w Kodeksie postępowania administracyjnego.

„Podejmowane przez przedstawicielstwa dyplomatyczne obcych państw działania – mające na celu wywarcie wpływu na proces legislacyjny w Polsce – są głęboko nieuprawnione, pozostając w sprzeczności z Konwencją Wiedeńską z 1961 r.  Wychodzą daleko poza protokół dyplomatyczny i dobre zwyczaje” – poinformowała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu.

Nowelą ma teraz zająć się Senat. Koalicja Obywatelska w Senacie zapowiada wprowadzenie do noweli pewnych poprawek.

– Chodzi o ucywilizowanie tych przepisów, żeby one bez względu na skutki spełniały standardy dotyczące praworządności – wskazał Jan Grabiec, rzecznik PO KO.

Koalicja Obywatelska jeszcze nie mówi o konkretach. Na ręce senatorom z Koalicji Obywatelskiej będą patrzeć senatorowie Lewicy i PSL.

– Nie wykluczam, że mogą być jakieś poprawki, bo zawsze na każdym etapie legislacji mogą być poprawki, ale poprawki, które będą doprowadzały do tego, żeby te przepisy wzmacniać, a nie je rozmydlać – wyjaśnił Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

– Nie przygotowujemy na razie poprawek, z uwagą przypatrujemy się temu, jakie poprawki są przygotowywane przez senatorów KO – powiedział Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Wypowiedzi te nie zwiastują poparcia poprawek KO do noweli Kodeksu postępowania administracyjnego – mówił prawnik Marcin Jakóbczyk.

– Jest obawa, jak zagłosuje senacka większość, którą jak wiadomo posiada KO, oprócz jeszcze trzech senatorów, którzy są związani z PSL. Tutaj jest pewna nadzieja, że zachowają się oni w zgodzie z polską racją stanu – ocenił Marcin Jakóbczyk, prawnik.

Nowelizacja ustawy Kpa jest realizacją wyroku TK sprzed sześciu lat. W 2015 r. Trybunał orzekł, że niezgodna z zasadą demokratycznego państwa prawnego jest sytuacja, gdy istnieje możliwość stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej wydanej z rażącym naruszeniem prawa bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl