PAP/EPA

W wyniku nalotu Izraela w Strefie Gazy zginął polski wolontariusz

Sytuacja na Bliskim Wschodzie zaostrza się. W wyniku nalotu na konsulat Iranu w Syrii zginęło 11 osób. W Strefie Gazy również niespokojnie. Tam zginęli wolontariusze jednej z amerykańskich organizacji pomocowej, w tym Polak.

Tylko gruzy pozostały z budynku konsulatu Iranu. Syryjskie władze przypisują atak siłom Izraela, jednak te nie przyznały się do nalotu. Izraelskie wojsko oświadczyło jedynie w komunikacie, że nie komentuje doniesień zagranicznych mediów. Komentarza nie udzielił także Biały Dom.

– Nasz zespół się tym zajmuje, więc na razie nie zamierzam niczego wyprzedzać. Ale oczywiście jesteśmy świadomi raportów i nasz zespół przygląda się wszystkiemu – mówi rzecznik Białego Domu, Karine Jean-Pierre.

W ataku zginęli obywatele Iranu, Syrii i Libanu. Wszyscy mieli być bojownikami.  Wśród ofiar znaleźli się: jeden z wyższych dowódców elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds oraz jego zastępca. Jednostka odpowiadała m.in. za przemyt amunicji i broni do Libanu. Atak wywołał oburzenie wśród lokalnych mieszkańców.

– Nie będziemy milczeć! Zareagujemy bezpośrednio, ponieważ atakowali nas zbyt wiele razy. Żądamy również, aby Stany Zjednoczone zaprzestały swojej obecności w Syrii – zaznacza jeden z mieszkańców Syrii.

To kolejny atak wymierzony w Syrię. Wcześniej zaatakowane zostały przedmieścia Aleppo. Niepokojące doniesienia docierają do nas również ze Strefy Gazy. W trakcie izraelskich nalotów zginęli pracownicy jednej z amerykańskich organizacji dostarczającej żywność w północnej części regionu. Wśród nich znalazł się Polak.

„Z głębokim bólem przyjąłem informację o śmierci w Strefie Gazy wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen, w tym polskiego obywatela. Tragedia ta nigdy nie powinna się wydarzyć i musi zostać wyjaśniona” – napisał na platformie X prezydent Andrzej Duda.

Wyjaśnień oczekuje również minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski.

– Rozmawiałem z ambasadorem Izraela, który zapewnił mnie, że sprawa będzie pilnie wyjaśniana. Polska otrzyma pełną zakres informacji – informuje minister Radosław Sikorski.

Amerykańska organizacja zawiesiła działalność w regionie.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl