twitter.com/wsksim

W WSKSiM odbyło się IV Sympozjum Nowych Mediów

2 kwietnia 2019 roku w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się sympozjum naukowe skierowane do studentów i doktorantów uczelni wyższych. Temat tegorocznej edycji to #Czasnanet.

Inicjatorem Sympozjum Nowych Mediów jest Koło Naukowe Medioznawców WSKSiM. Promotorami tegorocznej edycji byli wykładowcy uczelni, medioznawcy: dr Karolina Dziewulska-Siwek oraz mgr Mateusz Kaleta.
W wydarzeniu wzięli udział liczni goście, prelegenci, eksperci i studenci z  ośrodków akademickich z całej Polski.

Sympozjum rozpoczęły warsztaty ,,Jak stworzyć poprawny tekst naukowy”, poprowadzone przez dr Dorotę Żuchowską.

Po nich odbyła się sesja plenarna, w którą wprowadził uczestników Rektor WSKSiM JM. o. dr Zdzisław Klafka CSsR

Sympozjum o nowych mediach to największy sprawdzian dojrzałości studentów. Przy okazji tej konferencji chcemy zapytać o nasze ideały i jak my zagospodarowujemy przestrzeń internetu. Internet to przestrzeń, w której mamy stać się bardziej człowiekiem i zastanowić się, co możemy dać drugiemu człowiekowi. Zysk i sukces będzie wtedy, kiedy na pierwszym miejscu będzie zawsze osoba, a nie rzecz. Tego człowieczeństwa uczymy się od doskonałego wzorca, którym jest Jezus Chrystus. Jeśli chcemy budować cywilizację miłości, musimy zafascynować się miłosierdziem. Zachęcam do tego, by ta technologia nas fascynowała, ale żebyśmy jeszcze bardziej zachwycili się nad człowiekiem, nad wybitnymi talentami otrzymanymi od Stwórcy. Nowe media nie mogą nas zniewalać, lecz mają nam służyć do dobra – podkreślił Rektor WSKSiM.

Podczas sesji plenarnej wystąpili eksperci z różnych ośrodków akademickich z całej Polski.

Dr Magdalena Butkiewicz z Instytutu Edukacji Medialnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podczas swojego wystąpienia podjęła temat manipulacji image’em w mediach społecznościowych, „czyli co młodzi zmieniają w swoim wirtualnym wizerunku”.

Młodzi dbają o swój wizerunek w sieci, dokształcają się, korzystają z różnego rodzaju publikacji i kursów oraz są zainteresowani tą tematyką. Większość użytkowników przyznaje się do ingerencji w wygląd publikowanych przez siebie zdjęć, gdyż celem ich publikacji jest pokazanie się w jak najlepszym świetle. Najważniejsze dla nich jest to by budować wizerunek profesjonalisty. Robią to wszystko, by w pełni świadomie kreować swój wizerunek medialny – swoją wizytówkę cyfrową – tłumaczyła prelegent.

Dr hab. Veslava Osińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika opowiedziała o manipulacji za pomocą wizualizacji danych w sieci.

Celem mojego wystąpienia jest pomóc państwu uodpornić się na strategie manipulacyjne w sieci. O manipulacji danymi w sieci możemy mówić, jeżeli są wygenerowane błędy w jakimś celu. Trzeba nauczyć się odczytywać dane z wykresu, które zazwyczaj są manipulowane poprzez odpowiednio stosowane techniki, tj.: perspektywa 3D, punkt 0, skala, grupowanie itp. Należy budować takie wykresy, który przekażą prezentowane dane w sposób prawidłowy i zgodny z prawdą – zaznaczyła dr Osińska.

Politolog mgr Tomasz Jaworski z Microsoft przybliżył temat antropologii transformacji cyfrowej.

Żyjemy w czasach cyfrowych zawirowań. W transformacji cyfrowej, czyli w tym, co się wokół nas odbywa dzięki technologii, jest człowiek. Obecnie trwamy w fazie cyfrowej transformacji, której rewolucja przekroczy nasze wyobrażenia. Będzie łączyć świat fizyczny, biologiczny i cyfrowy. Technologia wprowadza zmiany w życiu na wszystkich płaszczyznach. Wiele naszych aktywności przenosi się do środowiska cyfrowego, w związku z czym konieczne są odpowiednie uregulowania i zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego też dobrze by było, gdyby człowiek miał wytyczne jaki świat powinien tworzyć – wskazywał pracownik Microsoft.

Sesję plenarną zakończył swoim wystąpieniem mec. Mariusz Trela, prawnik, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, który poruszył temat ochrony prawnej wizerunku w sieci.

Prawo do wizerunku obejmuje obraz całej osoby. Wizerunek jest sposobem emanacji istoty ludzkiej. Poprzez opublikowanie wizerunku w sieci stajemy się towarem. Najczęściej atakowanym dobrem człowieka jest w tej chwili jego wizerunek. Ochrona prawa do wizerunku przysługuje osobno każdej osobie. To jest prawo, które zasługuje na ochronę. Im większą wagę ma dane dobro, tym silniej jest chronione. Prawo do wizerunku w sieci korzysta z wielopłaszczyznowej ochrony prawnej – mówił mec. Mariusz Trela.  

Kolejną część sympozjum naukowego stanowiły dwie sesje panelowe: ,,Cyfrowa osobowość” oraz ,,Cyfrowy image&areopag”, przeznaczone dla studentów i doktorantów uczelni wyższych. Prelegenci mieli możliwość wygłoszenia referatów naukowych m.in. na tematy związane z wirtualną tożsamością człowieka, kreowaniem wizerunku w sieci, social media, komunikowaniem politycznym, życiem w cyfrowym świecie, psychologią internetu czy cyfrowymi uzależnieniami.

Studencko-doktoranckie sympozjum poruszające szereg zagadnień problematyki Nowych Mediów, odbywające się już po raz IV w murach WSKSiM w Toruniu, to niezwykle cenne spotkanie młodych naukowców, które z jednej strony stanowi dla nich miejsce wymiany myśli i efektów swoich badań, z drugiej zaś strony jest ciekawym doświadczeniem praktycznym, przydatnym dla przyszłej pracy zarówno naukowej, jak i zawodowej – powiedział uczestnik konferencji.

Konferencję zakończyły warsztaty pt. ,,Prawo autorskie w sieci”, poprowadzone przez Michała Kanownika ze Związku Cyfrowa Polska.

Paula Sikora-Malinowska/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl