W województwie lubelskim uczczono pamięć Zofii Kossak

„Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością. Będziesz Ją miłował więcej niż siebie samego” – to słowa znanej pisarki Zofii Kossak. Gmina Żyrzyn w woj. lubelskim wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana uczciły pamięć polskiej bohaterki. Jej imieniem został nazwany most w Kośminie.

Wciąż istnieje pilna potrzeba, aby przywracać pamięć o Polskich Bohaterach. Jednym z nich jest właśnie pisarka Zofia Kossak, wielka patriotka i katoliczka. W czasie okupacji hitlerowskiej kobieta-żołnierz, a w obozie oświęcimskim choć sama była głodna, oddawała chleb innym.

– I oto dzisiaj 130 lat po urodzinach Zofii Kossak, tutaj w Kośminie, tutaj w gminie Żyrzyn na Ziemi Lubelskiej możemy odsłaniać tablice jej imienia, na górze są też tabliczki dla przejezdnych, aby wszyscy, którzy jeżdżą mogli mieć świadomość, że przejeżdżają przez miejsce niezwykle ważne – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Most na Lubelszczyźnie im. Zofii Kossak to pomysł Marcina Sułka – dyrektora Katolickiego stowarzyszenia Civitas Christiana w Lublinie.

– I mamy most im. Zofii Kossak. Jako Civitas Christiana już od dwóch lat podejmujemy, staramy się przypomnieć tak wielką postać, zasłużoną dla wszystkich nas Polaków – wskazał Marcin Sułek, dyrektor Katolickiego stowarzyszenia Civitas Christiana w Lublinie.

Na uroczystościach nadania imienia, obecna była wnuczka pani Zofii Kossak. Anna Fenby Taylor podkreślała, że ten region Polski był niezwykle ważny dla jej babci. Przy tej okazji wyraziła ona wdzięczność, że ojczyzna pamięta o swoich bohaterach.

– Oczywiście to, że przywracamy pamięć o niej w Polsce, jest to na pewno coś wyjątkowego, zwłaszcza że przez wiele lat czasów komunistycznych kiedy, była skazana na zapomnienie i dopiero teraz ona wychodzi z tego – powiedziała Anna Fenby Taylor.

Jest to zasługa stowarzyszenia Civitas Christiana, które od 2018 roku za pomocą różnych sposobów przywraca pamięć o Niezłomnej.

TV Trwam News

drukuj