Kongres „Polska Wielki Projekt”

W Zamku Królewskim w Warszawie odbył się kongres „Polska Wielki Projekt”. W trakcie dwóch dni ludzie świata nauki i politycy debatowali o najważniejszych wymiarach nowoczesności, które są szansą dla Polski.

Przed południem odbył się panel zatytułowany „Dokąd Polska zmierzać powinna”. W dyskusji głos zabrali m.in. prof. Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera rządu technicznego i prof. Krzysztof Szczerski.

Poseł podkreślił, że pierwszym zadaniem, przed którym stanie nowy rząd będzie sprawa powrotu Polski na ścieżkę wedle wzorów cywilizacji zachodniej.

– Po pierwsze, konkurencja czyli decentralizacja życia politycznego, gospodarczego, wewnętrzna konkurencja, która stała się podwaliną narodowego państwa i rozwoju gospodarczego. Po drugie, nauka, sposób badania pojmowania zjawisk, ale także pełne refleksje nad samym sobą, nad tym, że zachód był w stanie zmierzyć się ze światem wokół niego. Po trzecie, własność oparta na prawie, czyli rządy prawa rozumiane jako ochrona prywatnej własności, jako pokojowe rozwiązywanie konfliktów, które stały się podstawą do tworzenia wizji państwa i demokracji – akcentował prof. Krzysztof Szczerski.

Dr hab. Ryszard Bugaj, ekonomista skupił uwagę na pięć kwestii. Wśród nich kluczową podał kwestię modelu państwa opiekuńczego.

– Sprawą kluczową absolutnie z tego punktu widzenia jest pytanie – Czy stawiamy wyłącznie na indywidualne, brutalne bodźce rynkowe, bo w jakimś zakresie one muszą w gospodarce prywatno-rynkowej funkcjonować. Czy szukamy, budujemy pewną siatkę zabezpieczeń, która powoduje, że myślenie o gospodarce, o społeczeństwie jest myśleniem w kategoriach wspólnoty i współodpowiedzialności za rezultat? W moim przekonaniu to niesłychanie ważna sprawa – powiedział dr hab. Ryszard Bugaj.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl