fot. facebook.com

W sobotę rozpoczyna się Ogólnopolski Festiwal Filmu niezależnego „Okno”

W sobotę 9 listopada rozpocznie się VII Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno”. To coroczne spotkanie, które zachęca do odkrywania i utrwalania niezwykłych ludzkich historii.

Ełk, Pszczyna, Olsztyn i Warszawa – to właśnie w tych miastach odbywał się dotąd Festiwal Filmu Niezależnego „Okno”. W tym roku ponownie zawita do stolicy. W trakcie festiwali można zobaczyć filmy, które ukazują twórców spoza głównego nurtu życia kulturalnego i artystycznego.

W samych filmach zawarta jest opowieść o ludziach niepokornych, jak na przykład Walentego Badylaka, który w proteście wobec przemilczenia zbrodni katyńskiej dokonał w 1980 roku samopodpalenia na rynku głównym w Krakowie.

Inna z historii przedstawia robotników z Kraśnika i ich rodzin, którzy przeżyli brutalne represje po tym, gdy w 1959 roku stanęli w obronie miejscowego krzyża. Prymasi Polski ks. kard. August Hlond i ks. kard. Stefan Wyszyński także byli bohaterami prezentowanych w trakcie festiwalu filmów.

Swoje etiudy filmowe, które powstały podczas zajęć akademickich, prezentują również studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Otrzymali oni między innymi nagrody złotego okna na świat, a także srebrnego i bursztynowego okna na świat.

TV Trwam News

drukuj