W sobotę przegląd filmowy ku czci Żołnierzy Wyklętych w Elblągu

W Elblągu 2 marca odbędzie się przegląd filmowy ku czci Żołnierzy Wyklętych: „Oni walczyli za niepodległą”. Inicjatywę organizuje Sekcja Komunikacji Społecznej 7 Brygady. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz gdański oddział IPN.  

Rozpoczęcie pokazu filmowego będzie miało miejsce o godz. 10.00 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Na otwarcie przeglądu przybędzie Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Kamionka Wielkiego z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – pod opieką wychowawcy Dawida Tryby – oraz przedstawiciele Klubu Strzeleckiego „Garda”. Będą prezentowali mundury z okresu II wojny światowej oraz broń i inne wyposażenie wojskowe.

W Elblągu nastąpi projekcja czterech filmów: „Żbik”, „Wszystko dla Polski”, „Obława” oraz „Tarzan”. Zauważyłem, że powstaje coraz więcej filmów o tematyce patriotycznej i uznałem, iż jest potrzeba stworzenia takiego przeglądu – wskazał ppor. Obrony Terytorialnej Grzegorz Wołoszczak, pomysłodawca inicjatywy.

– Zaczynamy w tym roku od czterech filmów. Tylko jeden z nich jest o Żołnierzach Wyklętych – „Obława”. To film psychologiczny, ale oparty na prawdziwych wydarzeniach – podkreślił Grzegorz Wołoszczak.

Film „Obława” inspirowany jest wojennymi losami Adama Krzyształowicza, kaprala Armii Krajowej ps. „Wydra”.

„Żbik” opowiada o powstańcu warszawskim z Żoliborza, który w pierwszych dniach walk dołączył do 9 kompanii Dywersyjnej AK „Żniwiarz”. Po II wojnie światowej został aresztowany przez UB i w wyniku procesu skazany w 1950 r.

Projekcja „Wszystko dla Polski” to historia przebiegu wydarzeń Powstania Zamojskiego z lat 1942-1944.

Natomiast film „Tarzan” pokazuje życie Tomasza Wójcika z Zawichostu. Był to żołnierz Wojska Polskiego, dowódca oddziału kawalerii w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Urządził zasadzkę na dowódcę 174 Dywizji Pancernej generała-porucznika Kurta Rennera, w której ten zginął wraz z eskortą składającą się z dwóch oficerów i pięciu żołnierzy  Waffen-SS . Był to najwyższy rangą generał niemiecki zastrzelony przez polskie podziemie.

Ppor. Obrony Terytorialnej Grzegorz Wołoszczak zwrócił uwagę, iż pierwsza projekcja w kinie „Światowid” odbyła się dwa lata temu, a był to film pt. „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”.

– To opowieść o początkach istnienia Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Niestety zakończyło się to tylko jednym odcinkiem. Chciałbym, żeby powstała kolejna część opowiadająca, jak brygada ta wyzwoliła obóz w Holiszowie. To jedyny taki przypadek w historii II wojny światowej, gdzie oddział partyzancki wyzwolił obóz koncentracyjny – mówił Grzegorz Wołoszczak.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl