By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

W przyszłym tygodniu po raz pierwszy zostaną wręczone medale dla osób ratujących obywateli Polski przed zbrodniami w XX wieku

W przyszłym tygodniu po raz pierwszy zostaną wręczone medale Virtus et Fraternitas. Odznaczenia otrzymają osoby ratujące obywateli Polski przed zbrodniami w XX w. To odpowiednik medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 

Gala wręczenia medali ma się odbyć w najbliższą środę w Warszawie. W uroczystości ma uczestniczyć prezydent Andrzej Duda. O odznaczenia wnioskował Instytut Pileckiego.

Medale otrzymają osoby zasłużone w niesieniu pomocy lub pielęgnowaniu pamięci o Polakach i obywatelach polskich innych narodowości będących ofiarami. Chodzi m.in. o zbrodnie sowieckie czy nazistowskie zbrodnie niemieckie.

Prof. Piotr Jaroszyński, publicysta i nauczyciel akademicki, podkreślił, że nie można zapominać o pomocy niesionej przez te osoby.

– Oskarżanie różnych narodów o zbrodnie popełnione przeciwko narodowi polskiemu nie może być absolutne, ponieważ wśród tych narodów byli również pojedynczy ludzie, którzy starali się Polakom pomóc, również narażając swoje zdrowie czy swoje życie. O nich nie wolno zapomnieć – zaznaczył prof. Piotr Jaroszyński.

Medal ma otrzymać kilkanaście osób. Uhonorowani mają zostać m.in. Ukraińcy, którzy ratowali Polaków w czasie rzezi wołyńskiej, a także obywatel Kazachstanu i węgierski żołnierz, którzy pomogli polskim obywatelom.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl