fot. pixabay.com

W Polsce powstanie pierwsza fabryka leków onkologicznych

Fabryka leków onkologicznych, którą buduje w Warszawie spółka Polfa Tarchomin, zostanie uruchomiona na przełomie 2024 i 2025 roku. Szacowana wartość inwestycji to 445 mln złotych. Takie informacje przekazał wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki. Polityk odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PiS dotyczące stanu realizacji inwestycji, która ma wzmocnić bezpieczeństwo lekowe Polski.

Wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych przekazał, że Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych ruszy w Tarchominie na przełomie lat 2024/2025.

Do 15 sierpnia została ukończona konstrukcja stanu surowego otwartego. Teraz trwają prace budowlane: montaż stolarki okiennej na wszystkich kondygnacjach, wykańczanie wnętrz na wszystkich poziomach, termoizolacja, następnie roboty instalacyjne. Chcemy, żeby szczelność budynku została osiągnięta do końca tego roku. Za rok o tej porze Polfa Tarchomin planuje zgłosić fabrykę leków onkologicznych do odbiorów państwowych. Do końca pierwszego kwartału 2023 r. mają zostać zakończone zakupy urządzeń produkcyjnych, pozostałe zostaną zakończone w 2023 roku. Planowane uruchomienie fabryki to przełom 2024/2025 – mówił wiceminister aktywów państwowych.

Maciej Małecki poinformował, że po pandemii kosztorys inwestycji został zaktualizowany do poziomu 455 mln zł z planowanych początkowo 400 mln złotych. Jak wskazał, gdybyśmy dziś przystępowali do budowy, byłby to koszt 800 mln złotych.

Polfa Tarchomin to jedna z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Większościowym właścicielem spółki jest Skarb Państwa.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl