PAP/Leszek Szymański

W piątek kolejna tura rozmów oświatowych związków zawodowych z rządem

Ministerstwo Edukacji Narodowej szuka sposobów na przeprowadzenie egzaminów mimo strajku nauczycieli. Specjalne rozporządzenie pozwoli skierować do komisji egzaminacyjnych osoby o wykształceniu pedagogicznym, ale niezwiązane bezpośrednio z nauczaniem. Natomiast w czwartek w Krakowie strajk głodowy zakończyli nauczyciele z „Solidarności”.

O tym, że egzaminy muszą się odbyć mówił w marcu premier Mateusz Morawiecki.

– Chcę zapewnić, że będziemy robili wszystko, żeby egzaminy się odbyły – mówił wówczas szef rządu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało nowelizacje dwóch rozporządzeń o organizacji egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego i matur. Zgodnie z nimi nauczyciel z innej szkoły lub osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może podczas tegorocznych egzaminów zasiadać w zespole egzaminacyjnym i nadzorującym. „Chodzi nam o dobro polskiego ucznia” – tak zmiany w rozporządzeniach uzasadniał Maciej Kopeć, wiceminister edukacji narodowej.

– System egzaminów zewnętrznych jest jednym z kluczowych elementów polskiego systemu edukacji. […]Z punktu widzenia ministra edukacji narodowej należało podjąć takie działania, które by zabezpieczyły maksymalnie bezpieczny przebieg egzaminów, w oparciu o obowiązujące prawo – wskazywał sekretarz stanu w MEN.

Nowelizacja rozporządzeń jest odpowiedzią na pisma i telefony od nauczycieli. Do tegorocznych egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalnych i matur przystąpi w sumie około milion uczniów.

Z rozporządzenia zadowolona jest pani Alina, mama ósmoklasisty.

– Myślę, że osoby posiadające wykształcenie pedagogiczne są kompetentne, aby wesprzeć nauczycieli zatrudnionych w różnych placówkach. Przede wszystkim, jako rodzic, jestem zainteresowana tym, aby te egzaminy przebiegły w niezakłócony sposób – mówiła.

Pomysł krytykuje opozycja oraz wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.

– Wydanie tego rozporządzenia to jest dopiero chaos, który będzie spowodowany faktem nieprzemyślanego, niezgodnego z prawem rozporządzenia – akcentował wiceprezes ZNP.

W jego opinii nowe rozporządzenia łamią Prawo oświatowe, Kartę nauczyciela i Kodeks pracy.

Wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć wskazywał, że zapis mówiący o delegowaniu nauczycieli z innych szkół na czas egzaminu nie jest niczym nowym.

– Jest to normalna procedura, która funkcjonowała cały czas – podkreślał.

Była minister edukacji narodowej za czasów rządów PO-PSL Krystyna Szumilas przekonuje, że egzaminy i tak się nie odbędą. Negatywnie do pomysłu nastawione mają być osoby uwzględnione w rozporządzeniu.

– Ci ludzie mówią: „My nie pójdziemy na egzamin, bo nie będziemy łamistrajkami. Nie wiemy na jakich zasadach będziemy zatrudniani” – akcentowała podczas dyskusji na sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży poseł Platformy Obywatelskiej.

– Po wypowiedzi pani poseł Szumilas tak naprawdę nie wiem, po której stronie państwo jesteście. Przypominam, że jest to Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, młodzieży – odpowiadała jej poseł Urszula Rusecka z PiS.

W czwartek w krakowskim kuratorium oświaty po 11 dniach nauczyciele zrzeszeni w „Solidarności” zakończyli strajk głodowy. Natomiast okupacja urzędu trwa dalej – podkreślał Ryszard Proksa, szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania „Solidarność”.

– Postanowiliśmy razem z organizatorami, z sekcją oświaty z Małopolski, że nie ma już powodu, żeby kontynuować najbardziej drastyczny sposób protestu, jakim jest głodówka – powiedział Ryszard Proksa, szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania „Solidarność”.

W piątek wznowione zostaną rozmowy nauczycielskich związków zawodowych z przedstawicielami rządu. Także jutro odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, która oceni efekty negocjacji i zadecyduje o dalszych krokach związku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl