Dziś zostanie poświęcony Dzwon Miłosierdzia

Podczas Niedzieli Miłosierdzia Bożego w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach poświęcony zostanie Dzwon Miłosierdzia. Jego bicie ma powitać w lipcu papieża Franciszka w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

Ważący pół tony dzwon został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jest ozdobiony symbolem Światowych Dni Młodzieży oraz herbami papieża Franciszka, księdza kardynała Stanisława Dziwisza i Jana Pawła II.

Podczas Święta Miłosierdzia Bożego dzwon ma poświęcić metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. Późnym popołudniem dzwon zostanie zawieszony w Campusie Misericordiae.

W sanktuarium w Łagiewnikach będą w niedzielę także wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, którzy w Niedzielę Palmową byli w Watykanie.

Wyjeżdżaliśmy jako przedstawiciele różnych wolontariatów, a wróciliśmy jako wspólnota, zgrany zespół, który będzie ze sobą współpracować w przyszłości, być może przy nowych projektach – mówił wolontariusz długoterminowy Komitetu Organizacyjnego ŚDM Mateusz Mleczko.

Młodzi wręczą obecnym na uroczystości przedstawicielom władz państwowych i kościelnych gałązki oliwne poświęcone przez papieża Franciszka. Gałązki otrzymają także wierni.

Tematem przewodnim lipcowych Światowych Dni Młodzieży są zaczerpnięte z Ewangelii słowa: „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Temat ŚDM jest w jakiś sposób diagnozą współczesności i zaproszeniem młodych ludzi, by używając konkretnego klucza spojrzeli na swoje życie i wyzwania, jakie stawia przed nimi świat, ale także do zastanowienia się, co chce im powiedzieć miejsce, do którego przyjeżdżają – mówiła rzeczniczka prasowa Komitetu Organizacyjnego ŚDM Dorota Abdelmoula.

Dodała, że Kraków jest nie tylko światową stolicą kultu Miłosierdzia Bożego, ale także miastem jego orędowników – św. Faustyny i św. Jana Paweł, zaś Światowe Dni Młodzieży zbiegają się z jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia.

W lipcu uczestnicy ŚDM będą w zorganizowanych grupach pielgrzymować z Sanktuarium św. Jana Pawła II do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Szacuje się, że miejsca te odwiedzi między 26 a 29 lipca ok. 300 tys. młodych ludzi. „W trakcie pielgrzymki przewidziane jest oddanie czci relikwiom św. Jana Pawła II oraz relikwiom św. siostry Faustyny” – mówił koordynator ds. ŚDM na terenie obu sanktuariów ks. Aleksander Wójtowicz. W sanktuarium Bożego Miłosierdzia młodzi przejdą przez usytuowaną tam Bramę Miłosierdzia, będą też w kilku językach odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Zgodnie z programem wizyty papieża Franciszka 30 lipca Ojciec Św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II wyspowiada pięć młodych osób: w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim.

dzwon-milosierdzia

Kliknij, aby powiększyć

PAP/RIRM

drukuj