fot. freepik.com

W Centrum Onkologii w Warszawie odbyła się konferencja na temat raka prostaty

Lekarze alarmują: zachorowalność na raka prostaty w ciągu 30 lat wzrosła 7-krotnie i nadal rośnie. To drugi – po raku płuca – najczęściej występujący wśród mężczyzn nowotwór. O problemie debatowano we wtorek w Centrum Onkologii w Warszawie.

Czasami pacjenci przychodzą z wizytą do urologa zbyt późno.

– Te choroby są takie, że one rozwijają się bez objawów, nie dają żadnych objawów. Wtedy, kiedy dają objawy istnienia tej choroby, to już jest za późno, żeby pacjenta leczyć. Można mu tylko przedłużyć o parę lat jeszcze życie, ale całkowicie wyleczyć się nie da – podkreśla prezes stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” Tadeusz Włodarczyk.

Późna diagnostyka, zwiększająca się liczba zachorowań, wysoki wskaźnik śmiertelności, a także brak dostępu do nowoczesnych metod leczenia – to tylko niektóre kwestie, które zostały omówione podczas konferencji.

Jak zaznacza dr n. med. Roman Sosnowski z Centrum Onkologii w Warszawie, nowotwory urologiczne to także istotny problem od strony epidemiologicznej.

– Wydaje się, że w najbliższym czasie rak gruczołu krokowego będzie numerem jeden, jeśli chodzi o zachorowalność w Polsce wśród mężczyzn na nowotwory. W tej chwili jest na drugim miejscu. Jest to ponad 10 tys. nowych zachorowań każdego roku. Kilka tysięcy osób – między 4 a 5 tys. – umiera z tego powodu – zaznacza dr n. med. Roman Sosnowski.

Specjaliści podkreślają, że przyczyny choroby bywają złożone i nie łatwo jest je usunąć. Jednak w każdym przypadku wskazana jest profilaktyka.

– Dlatego pamiętajmy: natychmiast rzućmy palenie, zredukujmy masę ciała jeżeli mamy nadwagę, prowadźmy aktywność fizyczną – taką niewielką, ale w miarę regularną, a to nam pozwoli „chronić się” w aspekcie raka gruczołu krokowego – tłumaczy dr n. med. Roman Sosnowski. 

Konferencja miała na celu przybliżyć uczestnikom trudną tematykę nowotworów urologicznych, ale też zachęć do wdrażania nawyków w celu wczesnego wykrycia choroby.

TV Trwam News/RIRM

drukuj