fot. flickr.com

W. Brytania: 30 ekoaktywistów zatrzymano po proteście przeciw skazaniu 9 innych

Trzydzieści osób aresztowano po sobotnim proteście w Londynie, gdy ok. 250 aktywistów klimatycznych z grupy Insulate Britain zablokowało dwa mosty w centrum w proteście przeciwko skazaniu na kary więzienia dziewięciorga jej członków – podała w niedzielę londyńska policja.

W niedzielę radio LBC zamieściło na stronie internetowej nagranie wideo, pokazujące jak pracownik publicznej służby zdrowia desperacko – i bezskutecznie – próbuje przekonać tłum aktywistów klimatycznych, aby umożliwili mu przejazd przez most, gdyż musi jak najszybciej dostać się do chorego dziecka.

Sobotni protest aktywiści z Insulate Britain zorganizowali w odpowiedzi na skazanie w środę dziewięciorga członków grupy na kary od trzech do sześciu miesięcy więzienia za złamanie wydanego przez sąd zakazu blokowania dróg. Po ogłoszeniu wyroku grupa zapowiedziała, że nadal będzie prowadzić protesty.

W sobotę po południu grupa licząca do 250 osób zablokowała najpierw Lambeth Brigde, siadając na jezdni, a następnie dojazd do sąsiedniego mostu oraz sam Vauxhall Bridge. To z dojazdu na Vauxhall Bridge pochodzi zamieszczone przez LBC nagranie wideo.

Insulate Britain od września przeprowadza akcje blokowania dróg, najczęściej obwodnicy Londynu. Aktywiści siadają na jezdni bądź przyklejają się do asfaltu, domagając się od brytyjskiego rządu podjęcia wiążących zobowiązań do zaizolowania wszystkich 29 mln nieszczelnych domów w kraju, aby ograniczyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.

Ich protesty budzą jednak coraz większą irytację kierowców, którzy już kilkakrotnie sami usuwali aktywistów z jezdni, a także władz, wskazujących, że prawo do demonstracji nie oznacza prawa do zakłócania życia innym ludziom.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl