fot. PAP/Andrzej Grygiel

W 24 miastach w Polsce odbędą się wigilie Caritasu, w których weźmie udział 10 tys. osób

Ok. 10 tys. osób ubogich, bezdomnych i samotnych weźmie udział w wigiliach Caritasu, które odbędą się 21-24 grudnia w 24 miastach, m.in. w Częstochowie, Krakowie, Poznaniu, Gliwicach, Białymstoku i w Kielcach – poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP, w przygotowanie potraw i organizację spotkań jest zaangażowanych 2,5 tys. wolontariuszy i lokalni restauratorzy.

„Wigilia kojarzy nam się z ciepłem, rodziną wokół stołu nakrytego białym obrusem, zastawionego dwunastoma potrawami. Tak mówi tradycja, jednak nie każdy ma taką możliwość, dlatego Caritas już od wielu lat organizuje spotkania wigilijne dla wszystkich, którym brakuje bliskości, rodziny i świątecznego stołu. Wspólnota serc tych, którzy potrzebują i tych, którzy im służą, jest w tych dniach niezwykle cenna. Chcemy, aby nikt nie czuł się samotny i zapomniany” – powiedział cytowany w komunikacie zastępca dyrektora Caritasu Polska ks. Krzysztof Sroka.

Autorzy komunikatu poinformowali, że w Szczecinie wigilia Caritasu odbędzie się 24 grudnia o godz. 12.00 przy bazylice archikatedralnej św. Jakuba. Do wspólnego stołu zasiądą osoby bezdomne, ubogie ze Szczecina i okolic, zapraszane przez straż miejską i policję z okolicznych pustostanów. Uczestnicy wigilii będą się modlić i biesiadować, a na pożegnanie otrzymają paczki z żywnością na kolejne trzy dni świętowania. Organizatorzy wigilii w Szczecinie przewidują udział ok. 600 osób bezdomnych i potrzebujących.

Z kolei w Krakowie wigilia Caritasu rozpocznie się o godz. 14.30 Starej Zajezdni Kraków by DeSilva na ul. Św. Wawrzyńca 12. W Częstochowie ubodzy zasiądą do wigilijnej kolacji o godz. 17.00 w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin „NAZARET” przy ul. Krakowskiej 15/17.

Coroczna akcja Caritasu gromadzi w całej Polsce niemal 10 tys. osób, dla których to jedyna szansa na wspólny posiłek wigilijny. W 2017 r. po raz pierwszy wigilia Caritasu odbyła się na tak dużą skalę.

PAP/RIRM

drukuj