VI Konkurs Pieśni Patriotycznej w Gorlicach

Niebawem, 1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach odbył się VI Konkurs Pieśni Patriotycznej.

Konkurs Pieśni Patriotycznej skierowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich.

Karolina Radzik z klasy trzeciej wybrała utwór „Co to jest niepodległość”.

Bardzo mi się podoba, lubię takie rytmiczne piosenki – powiedziała Karolina Zofia Radzik ze Szkoły Podst. nr 3 im. Armii Krajowej w Gródku.

– Część uczestników bardzo starannie wyszukuje różne ciekawe pieśni patriotyczne. Czasem jakieś nowe, nieznane, co też wzbogaca konkurs – wskazał Henryk Rąpała, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach.

Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

– Ci uczestnicy dość chętnie przyjeżdżają, nie tylko z tych najbliższych miejscowości, ale też i z bardziej odległych (…), to świadczy o większym zainteresowaniu –  mówił dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach.

Takie konkursy, jak ten w Gorlicach są doskonałą formą patriotycznego wychowania młodego pokolenia. Chodzi o to, by wskazywać na wartości edukacyjne oraz znaczenie pamięci o naszej historii i narodowych bohaterach -mówiła poseł Barbara Bartuś.

– To jest konkurs, który nie tylko ma oceniać wyraz artystyczny występów, ale też wymaga od uczestników nauczenia się 6 pieśni, w skład których wchodzi m.in.: ,,Mazurek Dąbrowskiego”, ,,Piechota”, ,,Boże, coś Polskę”, ,,Rota”, czyli trudne pieśni oraz dodatkowy utwór, który uczestnik sam wybiera – podkreśliła Barbara Bartuś, poseł PiS.

Uczniowie przygotowywali się do konkursu od kilku tygodni – mówił Jakub Gagatek, opiekun jednego z zespołów.

– Było sporo prób. Myślę, że od kilku tygodni do miesiąca trwało przygotowanie. W styczniu już się przygotowywaliśmy do tego konkursu. Uczniowie poświęcili dużo godzin – wskazuje nauczyciel z Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Wyspiańskiego w Bobowej.

Patronat narodowy nad konkursem objął prezydent Andrzej Duda, honorowy: prezes IPN, a patronat medialny TV Trwam i Radio Maryja. Koncert finałowy zaplanowano na 1. marca, kiedy to będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody w Gorlickim Centrum Kultury zostaną poprzedzone Eucharystią w tamtejszej bazylice, która rozpocznie się o godz. 11.30.

TV Trwam News

drukuj