fot. TV Trwam News

Ustawa o podatku dochodowym marynarzy jeszcze w obecnej kadencji Sejmu?

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej liczy, że jeszcze w tej kadencji Sejm przyjmie ustawę o podatku dochodowym marynarzy.

W tym tygodniu dokument przyjęły komisje finansów i gospodarki morskiej. Ustawa zwalnia z podatku marynarzy, którzy przepracowali co najmniej pół roku na morzu.

To kolejny krok, który ma prowadzić do powrotu statków pod polską banderę – zaznaczył minister Marek Gróbarczyk.

Ten proces został rozpoczęty przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego podpisaniem ustawy tonażowej. Drugi element to właśnie likwidacja podatku dla marynarzy. Trzeci element to ustawa o zatrudnieniu na morskich statkach handlowych, a więc wszystkie sprawy związane z obowiązkami państwa w zakresie opieki społecznej. W związku z tym te trzy elementy, które zakładamy sobie, że będą spełnione, dają ogromną szansę na to, aby statki wróciły pod polską banderę. To dla nas ma niezwykłe, historyczne, ale i patriotyczne znaczenie, by polska bandera pojawiła się na statkach, ale również i finansowe – wskazał Marek Gróbarczyk.

Z danych Międzynarodowej Organizacji Morskiej wynika, że listę 10 największych rejestrów statków pod względem zarejestrowanego tonażu otwierają Panama, Liberia oraz Wyspy Marshalla.

RIRM

drukuj