fot. PAP/EPA

USA: uzgodniono ramy dla porozumienia między Izraelem a Arabią Saudyjską

Ustalono „podstawowe ramy” dla porozumienia normalizującego stosunki między Izraelem a Arabią Saudyjską – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, którego cytował w sobotę „Jerusalem Post”. Normalizację między obydwoma krajami promuje administracja prezydenta Joe Bidena, ponieważ są one uznawane za głównych sojuszników USA.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby,  poinformował, że ustalono „podstawowe ramy” dla porozumienia normalizującego stosunki między Izraelem a Arabią Saudyjską. Zaznaczył jednocześnie, że „podobnie jak w przypadku innych złożonych porozumień, takich jak to, które nieuchronnie nastąpi, każdy musi pójść na ustępstwa”.

„Wszystkie strony wypracowały, jak sądzę, podstawowe ramy tego, do czego możemy zmierzać” – dodał John Kirby.

Administracja prezydenta Joe Bidena aktywnie promuje normalizację stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską, gdyż uzdrowienie relacji między głównymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie stanowiłoby istotną zmianę dla regionu.

W zamian za uregulowanie stosunków z państwem żydowskim Saudyjczycy oczekują wsparcia USA dla swojego cywilnego programu nuklearnego, umowy o wzajemnej obronie oraz zaawansowanej technologii wojskowej.

W tym tygodniu miała miejsce pierwsza oficjalna wizyta izraelskiego ministra w Arabii Saudyjskiej, podczas gdy Rijad po raz pierwszy od ponad trzydziestu lat wysłał oficjalną delegację na Zachodni Brzeg. Przedstawiciele delegacji zapewnili reprezentantów Autonomii Palestyńskiej, że królestwo będzie nadal wspierać ich sprawę, nawet w przypadku unormowania stosunków z Jerozolimą – napisał „Jerusalem Post”.

Jednocześnie w piątek Reuters poinformował, cytując anonimowe źródła, że Saudyjczycy nie wstrzymają porozumienia pokojowego, nawet jeśli Izrael nie zaoferuje Palestyńczykom większych ustępstw w ich staraniach o państwowość.

Izrael i Arabia Saudyjska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, ale nieoficjalne kontakty zacieśniły się w ostatnich latach ze względu na zagrożenie ze strony Iranu.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl