fot. PAP/EPA

USA: tysiące ludzi ewakuowanych. Blisko 3 tysiące ha wypalonych ogniem w kalifornijskich pożarach

Dwa pożary, które rozgorzały w piątek w hrabstwie Siskiyou w stanie Kalifornia w USA, strawiły obszar wielkość łącznie blisko 3 tys. hektarów i wymusiły ewakuację tysięcy mieszkańców. Gubernator Gavin Newsom ogłosił tam stan wyjątkowy.

Szybko rozprzestrzeniający się pożar „Mill Fire” wybuchł w piątek w miejscowości Weed i strawił do soboty ok. 1650 hektarów. Spowodował ewakuację tysięcy mieszkańców. Niektórzy doznali obrażeń.

Według stanowego Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (DFFP) pożar opanowano w ok. 20 proc. Ogień zniszczył blisko 100 domów itp. obiektów.

Newsom ogłosił w hrabstwie zamieszkałym przez 44 tys. ludzi stan wyjątkowy. Umożliwi to dostęp do pomocy federalnej.

„Biuro gubernatora podało, że ogień spowodował obrażenia mieszkańców i przerwy w dostawie prądu, zniszczył domy i zmusił tysiące ludzi do ewakuacji. Zdaniem lokalnych urzędników mieszkańcy powinni przez co najmniej kilka dni pozostać z dala od ewakuowanych obszarów” – pisał Reuters.

Burmistrz Weed, Kim Greene, powiedział „Los Angeles Times”, że pożar wybuchł w tartaku.

Jednocześnie drugi pożar, Mountain Fire, rozprzestrzenia się w miejscowości Gazelle, odległej o 16 km od Weed. W sobotę był opanowany tylko w 5 proc. Strawił ok. 1375 hektarów.

Kapitan Robert Foxworthy z DFFP wyjaśnił „LAT”, że oba pożary podsycają porywiste wiatry, wysokie temperatury, niska wilgotność i susza.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl