USA: obchody Dnia Niepodległości Polski w nowojorskiej dzielnicy Queens

Dzień Niepodległości Polski obchodzono w czwartek w dzielnicy Nowego Jorku, Queens. Proklamację w tej sprawie podpisała burmistrz dzielnicy, Melinda Katz.

W dokumencie przypomina się m.in. o mrocznych okresach w historii Polski oraz tzw. 14 punktach Woodrow Wilsona, a także wspomina humanitarne wysiłki podejmowane przez prezydenta USA Herberta Hoovera na rzecz wsparcia Polaków. W proklamacji podkreśla się zarazem, że obecnie Polska jest ósmą co do wielkości gospodarką Unii Europejskiej, i wylicza oferowane w kraju świadczenia, takie jak bezpłatna edukacja uniwersytecka, finansowane przez państwo ubezpieczenia społeczne i powszechny system opieki zdrowotnej.

Proklamacja wspomina, że w Queens, która jest najbardziej zróżnicowaną dzielnicą miasta (z ostatnich dostępnych danych Biura Spisu Ludności z 2000 roku wynika na przykład, że można tu usłyszeć aż 138 języki), znajduje się łączący ją z Brooklynem most Kościuszki.

„Jesteśmy bardzo dumni ze społeczności polsko-amerykańskiej mieszkającej w Queens. Przedstawicielkę tej społeczności mamy w Zgromadzeniu Ogólnym powiatu (county) Queens. Zasiadają w nim osoby pochodzące z wszystkich krajów świata, pracujące dla dobra dzielnicy” – powiedziała PAP Melinda Katz.

Przypomniała, że wraz z konsulem generalnym RP Maciejem Golubiewskim uczestniczyła w otwarciu mostu Kościuszki. Wskazała też, że społeczność Polaków w Queens stale się powiększa i staje się istotną częścią składową dzielnicy. Złożyła też gratulacje Polsce z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

PAP/RIRM

drukuj