fot. M. Borawski

Uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych na „Łączce”

Dziś na „Łączce” na Warszawskich Powązkach Wojskowych odbędzie się uroczysty pogrzeb odnalezionych i zidentyfikowanych ofiar terroru komunistycznego zorganizowany przez Radę Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 Mszą św. żałobną na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po Eucharystii trumny zostaną przewiezione w kondukcie żałobnym na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

W południe rozpoczną się uroczystości na „Łączce” przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych Niezłomnych. Zakończy je Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów.

W powązkowskim panteonie nie spocznie jednak Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – legendarny dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK. Jego szczątki mają spocząć w symbolicznym grobie znajdującym się również na Wojskowych Powązkach wraz ze szczątkami zmarłej w 2012 córki polskiego bohatera. Taka była wola Barbary Szendzielarz.

„Łupaszka” to nie jedyny zidentyfikowany Żołnierz Niezłomny, który nie zostanie pochowany z państwowymi honorami 27 września. Zgody na taki sposób upamiętnienia nie wyraziły rodziny dwóch żołnierzy Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz zamordowanych przez komunę komandorów: Stanisława Mieszkowskiego i Zbigniewa Przybyszewskiego.

 

 

 

IPN/RIRM

drukuj