W Powsinie zostanie upamiętniony Walenty Pindelski

W Powsinie odbędą się dziś uroczystości upamiętniające Walentego Pindelskiego – powstańca styczniowego. W tym roku przypada 175. rocznica jego urodzin.

O godzinie 16.00 będzie sprawowana Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w intencji dowódcy jednej z grup powstańczych.

Następnie odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych na powsiński cmentarz. Na zakończenie w domu parafialnym odbędzie się spotkanie wspomnieniowe.

To postać znana ale zapomniana –  mówi poseł Andrzej Melak.

– Uratowaliśmy Jego nagrobek. Wyremontowaliśmy go i dzisiaj będzie sprawowana w Jego intencji Eucharystia. On jako jedyny, który dożył Wolnej Polski w 1919 roku był na wielkim spotkaniu, przy miejscu egzekucji rządu narodowego z Powstania Styczniowego na stokach cytadeli, gdy tam trzeciego maja 1919 roku odbywało się pierwsze spotkanie w dniu Święta Niepodległości Polski – podkreślił poseł.

Walery Pindelski zmarł w 1924 roku w wieku 84 lat.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl