PAP/EPA

Upały we Francji, Belgii i Holandii, znowu padły rekordy temperatury

Nawrót kanikuły we Francji, Belgii i Holandii przyniósł w środę nowe rekordy temperatur. W 20 francuskich departamentach i w regionie Ile-de-France obowiązuje czerwony, najwyższy alert – podały francuskie służby meteorologiczne, dodając, że to bezprecedensowa sytuacja.

W 60 innych departamentach obowiązuje alert pomarańczowy, drugi z najwyższych. Temperatura tam wynosi od 36 do 42 stopni Celsjusza. W czwartek spodziewane jest apogeum gorąca.

Silne upały dotkną około 20 mln ludzi – ostrzegła na konferencji prasowej francuska minister zdrowia Agnes Buzyn.

„To pierwszy przypadek, kiedy dotyczy to departamentów na północy naszego kraju z siedliskami, urbanistyką, ludźmi, którzy nie są przyzwyczajeni do takich upałów” – powiedziała minister.

„Czwartek będzie najgorętszym dniem tej fali, podczas której spodziewane są maksymalne temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza, zwłaszcza w dużej części kraju na północnym wschodzie” – podało w środę rano Meteo-France.

Zapowiedziało, że „przeciętna temperatura w całej Francji w czwartek ma być równa najwyższej wartości osiągniętej podczas fali upałów w 2003 roku”.

Alert czerwony po raz pierwszy ogłoszono w końcu czerwca tylko w czterech departamentach na południu Francji, co spowodowało odwołanie zajęć sportowych i szkolnych wycieczek.

Rekordową temperaturę zanotowano w środę też w belgijskiej bazie wojskowej w Kleine-Brogel. Było tam 38,9 stopni Celsjusza, co jest historycznym rekordem w Belgii od początku pomiarów w 1833 roku – podał królewski instytut meteorologiczny IRM. Niemal tak samo wysoka temperatura, 38,8 stopni, była latem zeszłego roku.

IRM ostrzegł, że w Belgii jeszcze w piątek, kiedy spodziewany jest szczyt upałów, może paść nowy rekord.

Rekord gorąca padł w środę również w Holandii, gdzie temperatura w Gilze-Rijen na południu kraju wczesnym popołudniem wyniosła 38,8 stopni Celsjusza. Poprzedni rekord w Holandii, pochodzący z 1944 roku, wynosił 38,6 stopnia.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl