fot. pixabay.com

UOKiK przygotował kalkulator obliczający zmianę wysokości raty kredytu w przypadku zmiany jego oprocentowania

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić, o ile może wzrosnąć rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Od maja zeszłego roku główna stopa referencyjna jest na rekordowo niskim poziomie i wynosi 0,1 proc.

Jak podkreślił prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, dla wielu osób jest to zachęta do zaciągania kredytów i inwestowania w nieruchomości.

Zdecydowana większość kredytów opiera się jednak na zmiennym oprocentowaniu. W związku z tym prezes Urzędu zaapelował do kredytobiorców o ostrożność i przygotowanie się na ewentualny wzrost rat.

– Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale niosą ze sobą również pewne ryzyko. Gdy wzrosną, konsumenci będą płacili wyższe raty. Dobrym rozwiązaniem jest spłacanie kredytu nawet w mniejszych sumach, szczególnie w okresie, kiedy stopy procentowe są na niskim poziomie. Apeluję do kredytobiorców, aby przygotowali się na ewentualne wyższe raty. Warto już teraz orientacyjnie policzyć, ile mogłyby one wynieść. Zachęcam do korzystania z przygotowanego przez nas kalkulatora finansowego. Osoby, które dopiero chcą się starać o kredyt hipoteczny, powinny bardzo dokładnie zapoznać się z wyliczeniami banku, które przedstawiają symulację wzrostu rat – powiedział Tomasz Chróstny.

Z kalkulatora można skorzystać za pośrednictwem strony. 

W ubiegłym miesiącu sprzedaż kredytów mieszkaniowych wzrosła o ponad 80 proc. rok do roku. Ich wartość wyniosła niespełna 8,2 mld zł.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl