fot. pixabay.com

UOKiK bada, czy sieci handlowe nie wykorzystują przewagi kontraktowej wobec dostawców

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy sieci handlowe nie wykorzystują przewagi kontraktowej wobec dostawców. Pod lupą kontrolerów będą tzw. rabaty retrospektywne, które są stosowane powszechnie między wielkimi sieciami a małymi i średnimi przedsiębiorcami. Urząd sprawdzi praktyki 19 podmiotów.

Rabaty są liczone w oparciu o wartość zrealizowanych dostaw. Ustalane są w momencie zawierania umowy, niekiedy w jej trakcie.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zwraca uwagę, że w niektórych sytuacjach małe podmioty mogą ponosić straty finansowe.

– Mechanizm rabatów retrospektywnych może prowadzić do sytuacji, w której dostawcy sieci handlowych wraz ze wzrostem sprzedaży osiągają coraz mniejsze korzyści finansowe. Wynika to z tego, że im więcej sprzedają danego produktu sieci handlowej, tym większe rabaty muszą im przyznać. W skrajnych przypadkach może prowadzić to do sytuacji, w której współpraca staje się nieopłacalna. Odstąpienie od  kontraktu obarczone jest znacznymi karami finansowymi. Dostawca pozostaje wówczas w bardzo trudnym położeniu, ponieważ każdej decyzji towarzyszy strata finansowa – tłumaczy Tomasz Chróstny.   

UOKiK podkreśla, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom.

Jeśli okaże się, że sieci handlowe naruszają prawo, wówczas zostaną postawione im zarzuty dotyczące nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Grozi za to kara do 3 procent rocznego obrotu przedsiębiorcy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl